Twój pomysł na biznes - drugie życie ubrań

Autor: Redakcja
Data dodania: 20 marca 2008
Kategoria:
Za modą trudno jest obecnie nadążyć, projektanci przedstawiają nowe kolekcje, a klienci w zaskakującym tempie wymieniają swoje ubrania. Tylko w samej Wielkiej Brytanii co roku do śmieci wyrzucanych zostaje milion ton ubrań.

Na świecie i w Polsce działają organizacje charytatywne, które zajmują się używanymi ubraniami i zbierają je dla potrzebujących. W Polsce jak grzyby po deszczu wyrastają wciąż nowe sklepy z używana odzieżą. Ale my, na nasz odzieżowy biznes, szukamy czegoś bardziej wyrafinowanego.

Jednorazówki
W wielu miejscach na świecie coraz bardziej popularne stają się tanie, jednorazowe ubrania. Jednak, zarówno ich produkcja, jak i zużycie stanowią problem dla środowiska. W Wielkiej Brytanii powstały już sieci sklepów specjalizujących się w sprzedaży takiej właśnie odzieży. Dopasowały się one do gustów zwłaszcza nastolatków, którym model kupowania dużej ilości tanich ubrań, po czym wyrzucanie ich bez żalu po sezonie bardzo się spodobał. Obecna moda i konsumpcyjny styl życia powoduje że mamy coraz więcej ubrań i coraz krócej je nosimy.
A może wypożyczalnia?
Nie, nie strojów i masek karnawałowych. Może trzeba rozważyć stworzenie sieci wypożyczalni dobrej jakości ubrań? Można by w nich wybrać ubranie na jakiś okres, na sezon, po czym zwrócić. Trafi wtedy do ogólnej "puli" i albo znajdzie nowego amatora albo sprzeda się je po obniżonej cenie. Trochę na wzór showroomów, które wypożyczają ubrania do sesji zdjęciowych.

Giełda party
Dobrym i aktualnym pomysłem jest organizowanie wśród znajomych giełd odzieży, takich swego rodzaju spotkań towarzyskich, podczas których można wymienić się ciuchami które już się znudziły, a mogą się przydać komuś innemu. Każdy z nas ma w szafie ciuchy czy buty, które założył tylko raz, a teraz tylko zajmują miejsce i drażnią. Z tego również powodu coraz popularniejsze stają się w Polsce witryny internetowe, gdzie można wystawić na sprzedaż używane ciuchy w dobrym stanie.
Łatwo w ten sposób pozbyć się denerwującej rzeczy, a przy okazji jeszcze wpadnie kilka złotych.
Recycling ubrań.
Japońska sieć Uniqlo zajęła się recyclingiem kurtek z polaru już w 2001 roku. Od tego czasu program rozszerzono na wszystkie części ubrań. W marcu i we wrześniu w sklepach tej marki przeprowadza się zbiórki odzieży. Towary, które nadają się jeszcze do założenia wysyłane są do biedniejszych krajów. Pozostałe ubrania przetwarzane są na włókna, watę do ocieplania, rękawiczki do pracy lub na paliwo wytwarzające energię. W marcu zeszłego roku przetworzonych zostało 800 tysięcy części garderoby, w 90% wytworzono z nich nowe ubrania.
Podobny program rozpoczęła w Wielkiej Brytanii firma Marks & Spencer we współpracy z organizacją Oxfam. Klienci, którzy oddadzą zużyte ubrania (w tym co najmniej 1 sztuka odzieży z Marks & Spencer) dostaną voucher na 5 funtów. Voucher ten ważny jest przez miesiąc i można wykorzystać go przy zakupie ubrań lub kosmetyków za minimum 35 funtów w sklepach sieci M&S. Używane ubrania przynosić można do każdego z 790 sklepów maki Oxfam na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Tam zostaną one sprzedane, a zyski przeznaczone będą na cele charytatywne fundacji Oxfam. M&S i Oxfam będą też organizować „Fashion Amnesty”, bardzo przypominającą wymianę meblami w Amsterdamskiej Ikei.

Kasia Foks

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram