Twoi kontrahenci nie płacą w terminie? Zlikwiduj przykre skutki zatorów płatniczych!

Autor: AD
Data dodania: 30 grudnia 2021

Nawet, jeśli Twoja firma słynie z terminowości i świadczenia wysokiej jakości usług, a Ty dokładasz wszelkich starań, by zachowywać, a nawet przekraczać branżowe standardy, nie sposób przewidzieć, jak zachowają się Twoi kontrahenci.

Gdy jeden z klientów zapomni lub z innego powodu nie zapłaci faktury na czas, prawdopodobnie będziesz sobie w stanie z tym poradzić. Jeżeli jednak sytuacja tego rodzaju się powtarza, lub opóźnienia zdarzają się wielu klientom w krótkich odstępach czasu, niewielka niedogodność może przekształcić się w poważne problemy finansowe. Ich początek często wyznaczają zatory płatnicze.

Nie przejmuje się jednak na zapas – nie ma problemów bez rozwiązania, a zatory płatnicze nie są tutaj wyjątkiem. Sprawdź, jak faktoring online może pomóc Ci je rozwiązać!

Czym są zatory płatnicze?

O zatorach płatniczych mówimy, gdy przedsiębiorca nie jest w stanie pokryć własnych zobowiązań finansowych z powodu tego, że sam oczekuje na spłatę zobowiązań. Jeżeli więc Twoi klienci zalegają ze spłatą, a Ty przez to nie jesteś w stanie wypłacić wynagrodzeń, odprowadzić podatków czy składki na ZUS, właśnie doświadczasz przykrych skutków zatoru płatniczego.

Jedną z przyczyn powstawania zatorów są długie terminy płatności na fakturach. To problem dotyczący wielu gałęzi gospodarki, w których sytuacja oraz wieloletnia praktyka wymusza na sprzedawcach wystawianie faktur pozwalających klientom na spłatę zobowiązania w 60, 90, czy nawet 120 dni! Nietrudno sobie wyobrazić, że takie terminy znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych.

Co poradzić, gdy występuje zator płatniczy?

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest faktoring. To coraz popularniejsza, choć stosunkowo młoda, usługa finansowa, dzięki której możesz sprzedać faktury z długim terminem płatności. Na rynku polskim funkcjonują firmy faktoringowe, które zajmują się skupem tego typu dokumentów.

Schemat działania faktoringu jest banalnie prosty. Najpierw wystawiasz fakturę kontrahentowi. Na dokumencie widnieje odległy termin zapłaty. Wiedząc, że klient ma sporo czasu na spłatę, a środki z faktury przydałyby się Twojej firmie już teraz, zgłaszasz pojedynczą fakturę do finansowania na stronie faktora. Wypełniasz krótki wniosek online, warunki umowy zatwierdzasz za pomocą kodu SMS, a po kilku godzinach pieniądze trafiają na konto Twojej firmy.

Za taką usługę płacisz w formie prowizji faktora – po prostu otrzymasz na konto kwotę pomniejszoną o odpowiednią kwotę. To cena za skrócenie czasu oczekiwania do absolutnego minimum.

Innym wariantem jest stały faktoring online. To rozwiązanie, w ramach którego Twojej firmie przypisany zostaje odnawialny limit faktoringowy. To kwota, którą miesięcznie możesz wydać na finansowanie faktur wystawianych zgłoszonym uprzednio kontrahentom. Decydując się na faktoring online w PragmaGO, otrzymujesz dostęp do Panelu Klienta, w którym z łatwością możesz zarządzać zgłoszonymi klientami, dodawać faktury do finansowania i śledzić kwotę limitu, jaka pozostała Ci w danym okresie rozliczeniowym. Dowiedz się więcej o stałym finansowaniu faktur sprzedażowych https://pragmago.pl/faktoring-online/.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Finanse i nie tylko

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram