TRZY PYTANIA DO...

Autor: Redakcja
Data dodania: 28 stycznia 2009
Kategoria:

Na pytania Patrycji Otto z Gazety Prawnej odpowiada Agata Zarębska, kierownik ds. kluczowych klientów w Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych

• Czy franczyza dotarła na rynek usług krawieckich? Ile systemów jest do wyboru? Czy rozwijają się w całej Polsce?
- Rosnąca popularność franczyzy wśród Polaków spowodowała w ostatnich latach, że w każdej praktycznie branży przedsiębiorcy starają stę wykorzystać możliwości, jakie daje ten model  współpracy, do rozwoju sieci placówek swojej firmy. Nie inaczej stało się w przypadku rynku usług krawieckich. Pierwsze sieci pracowni krawieckich rozwijających się w oparciu o franczyzę pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich kilku lat. Obecnie potencjalni franczyzobiorcy mogą wybierać spośród przynajmniej trzech ofert: Pracowni Poprawek Krawieckich, Pracowni Krawieckich Ann Collection i Sieci Pracowni Krawieckich Igiełka. Sieci te liczą do kilkunastu lokali i działają na ogół lokalnie. Jedynie Pracownia Poprawek Krawieckich posiada punkty w kilku województwach. Wszystkie jednak oferują możliwość współpracy franczyzobiorcom na terenie całego kraju.

• Czy myśląc o uruchomieniu punktu poprawek krawieckich, warto zainteresować się franczyza? Na jakie korzyści z tytułu przystąpienia do sieci może liczyć franczyzobiorca?
- Planując rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, zawsze warto rozważyć franczyzę. Także w przypadku własnego zakładu krawieckiego. Franczyza daje przede wszystkim możliwość współpracy z przedsiębiorcą, który posiada wieloletnie doświadczenie biznesowe i może pomóc osobom debiutującym na rynku - wesprzeć je swoją wiedzą. Przystępując do sieci franczyzowej, mamy także możliwość działania pod marką, która istnieje już w świadomości klientów i zdobyła ich uznanie, co w przypadku usług dla klientów indywidualnych ma szczególne znaczenie. Franczyzodawca pomoże też urządzić i wyposażyć lokal, przeszkoli franczyzobiorcę i jego pracowników we wszystkich aspektach prowadzonej działalności, wskaże dostawców produktów i usług, którzy na ogół oferują atrakcyjniejsze warunki współpracy dla sieci niż dla indywidualnych przedsiębiorców. Rozpoczynając działalność we własnym zakresie, zdani jesteśmy tylko na siebie - w sieci franczyzowej zawsze możemy liczyć na pomoc, wsparcie i doradztwo ze strony bardziej  doświadczonego partnera.

• Czy otwarcie punktu poprawek krawieckich na zasadzie f ran czyży jest dużym wydatkiem? Jakie  jeszcze wymogi, poza finansowymi, trzeba spełnić?
- Inwestycja we franczyzową pracownię krawiecką to koszt przynajmniej 25-30 tys. zł. Ostateczna kwota uzależniona jest jednak zarówno od warunków lokalowych, jak i wymagań sieci w zakresie wyposażenia lokalu oraz wysokości opłat licencyjnych. Od potencjalnych franczyzobiorców wymaga się ponadto na ogół posiadania praw do lokalu, w którym prowadzona będzie działalność, prowadzenia własnej działalności gospodarczej i gotowości do osobistego zaangażowania się w pracę punktu. Oferty sieci franczyzowych z tej branży kierowane są też do krawców i krawcowych, którzy sami chcieliby jednocześnie pracować i prowadzić taki punkt.

Rozmawiała PATRYCJA OTTO, Gazeta Prawna
29 stycznia 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram