Trzeba zreformować egzekucję komorniczą

Autor: Redakcja
Data dodania: 13 listopada 2008
Kategoria:

Tylko 15-20 proc. postępowań komorniczych kończy się wyegzekwowaniem zadłużenia – oceniają przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Ich zdaniem brak możliwości skutecznego i szybkiego egzekwowania długów jest jednym z poważniejszych problemów w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.

Jak podkreśla Lewiatan, istotnym problemem jest koncentrowanie się komorników na pobieraniu wszelkich możliwych opłat egzekucyjnych od wierzycieli zamiast na egzekwowaniu ich od dłużnika. Wprowadzenie w ostatniej nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji dodatkowych obciążeń finansowych dla wierzycieli i brak powiązania tych obciążeń z efektywnością pracy komorników to niewątpliwie czynniki obniżające motywację do skutecznego działania – oceniają pracodawcy.
Jak wynika z ankiet, wierzyciel egzekwujący wierzytelność na poziomie ok. 1500 zł ponosi koszty egzekucji na poziomie ok. 150 zł. Zgodnie z wynikami badania, średnio co piąta sprawa kończy się wyegzekwowaniem zadłużenia, tak więc wierzyciel w czterech sprawach musi ponieść bezzwrotne koszty egzekucyjne w wysokości 600 zł, by w jednej udało się wyegzekwować zadłużenie w wysokości 1500 zł.
Kolejnym problemem egzekucji komorniczej jest czas jej trwania. W opinii przedsiębiorców ponad 85 proc. egzekucji trwa powyżej 12 miesięcy. W sprawach, w których można spodziewać się pomyślnego zakończenia, pierwsze wpłaty wpływają na rachunki wierzycieli średnio po 6 miesiącach od daty skierowania wniosku egzekucyjnego.
Przyczyn tego stanu wierzyciele upatrują w niewytłumaczalnie niskiej liczbie komorników w stosunku do ilości spraw kierowanych do egzekucji oraz zaległościach w prowadzonych sprawach. Wielu spośród komorników odmawia przyjmowania spraw spoza rewiru, mimo że zezwala na to znowelizowana ustawa o komornikach sądowych i egzekucji.

Analiza przeprowadzona przez PKPP Lewiatan potwierdza, że reforma systemu egzekucji komorniczej w Polsce jest niezbędna. Aby poprawić efektywność egzekucji i skrócić czas jej trwania, niezbędne jest zdecydowane zwiększenie liczby komorników, dopuszczenie młodych, dynamicznych osób do zawodu oraz stworzenie warunków do uczciwej konkurencji wśród komorników.

Źródło: podatki.pl
T.Sz., PKPP Lewiatan
13 listopada 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram