Trwa kontrola polityki cenowej franczyz gastronomicznych

Autor: Redakcja
Data dodania: 17 stycznia 2014
Kategoria:
Foto: sxc.hu

Foto: sxc.hu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nie ma jeszcze werdyktu w sprawie kontroli gastronomicznych sieci franczyzowych pod kątem narzucania przez franczyzodawców sztywnych cen minimalnych produktów.

O tym, że UOKiK przeprowadzi kontrolę wszystkich sieci franczyzowych w gastronomii i sprawdzi prowadzoną przez nie politykę cenową dowiedzieliśmy się w kwietniu zeszłego roku.

– Postępowanie wyjaśniające nadal trwa. Niestety na tym etapie postępowania nie możemy powiedzieć jakie sieci zostały już sprawdzone i jakie są wyniki tej kontroli. Będzie to możliwe po jej zakończeniu. Data zakończenia niestety, nigdy nie jest znana w trakcie postępowania – mówi portalowi Franczyzawpolsce.pl Paweł Borecki z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pierwsza firma, która znalazła się pod lupą urzędu to Sfinks Polska. W połowie kwietnia 2013 roku UOKiK wszczął postępowanie w sprawie niedozwolonego ustalania minimalnych cen sprzedaży w tej największej polskiej sieci typu casual dining, w ramach której działają restauracje pod szyldami Sphinx, Chłopskie Jadło i Wook. Część z nich to franczyzy. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że spółka zobowiązuje franczyzobiorców do stosowania sztywnych cen minimalnych sprzedaży produktów – argumentował UOKiK.

Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel tłumaczyła, że franczyzobiorcy są niezależnymi przedsiębiorcami i czym innym jest ustalanie wspólnych elementów identyfikacji wizualnej, a czym innym narzucanie cen minimalnych. Na spółkę Sfinks Polska została nałożona kara w wysokości 464 tys. zł. W odpowiedzi firma złożyła odwołanie od decyzji prezesa UOKiK.

UOKiK ciągle informuje o karach nakładanych na przedsiębiorców za prowadzenie niewłaściwej polityki cenowej. Przypominamy więc przypomnieć jak nie wpaść na minę, która może kosztować utratę nawet 10% rocznego przychodu: Ceny sztywne lub minimalne są zakazane.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram