Trudna sytuacja na rynku kawiarni?

Autor: Redakcja
Data dodania: 8 września 2010
Kategoria:
Tak uważa Ruch, który podjął decyzję o wstrzymaniu rozwoju sieci iCoffee. Czy rzeczywiście warto z większą ostrożnością podchodzić do inwestycji na tym rynku?

 

Obecnie pod marką iCoffee działa 26 kawiarni: 9 w Warszawie, 5 w Poznaniu, po 2 we Wrocławiu, Łodzi i Gdyni oraz po jednej w Tarnowie, Sopocie, Markach, Gdańsku, Katowicach i Gorzowie. Aż 20 z nich funkcjonuje w centrach handlowych. iCoffee to jedna z największych sieci kawiarnianych w Polsce. Jej doświadczenia nie napawają jednak optymizmem.

 

Właściciel sieci, Ruch S.A. zamknął w tym roku trzy lokale (2 w Warszawie oraz 1 w Gdańsku), bowiem próby uzyskania przez nie rentowności nie powiodły się. Co więcej, spółka nie zamierza w najbliższym czasie, ze względu na niesprzyjającą sytuację na rynku, uruchamiać kolejnych punktów pod tą marką.

Czy rzeczywiście jest tak źle? Działania innych sieci pokazują, że być może niekoniecznie, choć rzeczywiście nie każdą inwestycję wieńczy sukces. Austriacka sieć Coffeeshop Company także ma na swoim koncie kilka nietrafionych inwestycji w Polsce. Cztery z dziewięciu kawiarni, które otworzyła w pierwszym okresie ekspansji, musiały zostać zamknięte. Ale to jej nie zniechęca do dalszych inwestycji oraz rozwoju poprzez franczyzę.

– Większość zamknięć wynikała z tego, że w związku z kryzysem na rynku gastronomicznym wyniki tych lokali nie były zadowalające. Jednak wszystkie kawiarnie, które pozostały na rynku, generują satysfakcjonujące obroty, są rentowne. Jeśli znajdą się chętni, to jesteśmy gotowi przekazać je we franczyzę – mówi Jakub Jasiak z firmy Tizia, która rozwija koncept Coffeeshop Company w Polsce. W sieci działa sześć kawiarni, w tym jedna franczyzowa (w Gliwicach). Wkrótce dołączy na do niej kolejna placówka we franczyzie – tym razem w Warszawie.

Na rozwój we własnym zakresie postawiła natomiast sieć Empik Cafe, która chce w tym roku uruchomić siedem kawiarni, z czego dwie ruszyły w pierwszym półroczu, a otwarcie 5 kolejnych zaplanowano na drugie. Cafe Club planuje na ten rok sześć otwarć w galeriach handlowych. Chce, by lokale zostały poprowadzone przez franczyzobiorców.

Natomiast sieć Pijalni Czekolady i Kawy Mount Blanc otworzy w tym roku mniej lokali niż pierwotnie planowała, ale tylko ze względu na to, że przeciąga się termin oddania do użytku niektórych galerii handlowych, w których miały się one pojawić. Lokalizacja jest w tej branży kluczowym czynnikiem decydującym o odniesieniu sukcesu. Za najatrakcyjniejsze urchodzą ostatnio wśród sieci miejsca w centrach handlowych.

Jak twierdzi Michał Piasecki z Mount Blanc, kawiarnia tej sieci działająca w centrum handlowym najczęściej uzyskuje rentowność już w pierwszym miesiącu działalności. Jest jednak kilka warunków. – Trzeba się liczyć z tym, że przez pierwsze sześć miesięcy właściciel pijalni powinien być praktycznie non stop w niej obecny. Taka jest specyfika działalności gastronomicznej, że trzeba poświęcić sporo czasu, zwłaszcza na początku na nadzór nad pracownikami, na sprawdzanie, czy przestrzegane są wszystkie procedury. Bardzo szybko można zmarnować nawet najlepszą lokalizację, jeśli się nie stosuje wszystkich wytycznych – twierdzi Piasecki.

Joanna Cabaj - Bonicka

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 29 listopada 2022
Innowacje w branży edukacyjnej docenione
Data dodania: 28 listopada 2022
Franczyza Zdrowa Krowa z ambitnym planem na 2023 rok
Data dodania: 25 listopada 2022
Najlepsza oferta Black Week w tym roku
Data dodania: 24 listopada 2022
W 2023 roku płaca minimalna wzrośnie w Polsce dwa razy

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram