Tanie waluty dla biznesu dzięki kantorowi internetowemu

Data dodania: 17 października 2016
Foto: Fotolia

Import usług czy wykonywanie zleceń dla klientów spoza Polski wiąże się zazwyczaj ze wzrostem zysków w firmie. Jednak drugą stroną medalu są koszty, jakie możemy ponieść w związku z wymianą walut oraz rozliczaniem podatków. Warto zatem skorzystać z rozwiązań, które pozwolą zminimalizować straty i zyskać jak najwięcej na współpracy z zagranicznymi kontrahentami.

Faktura w obcej walucie

Przepisy dotyczące przeliczania kwot faktur zagranicznych reguluje ustawa o podatku od towarów i usług. Jeżeli na fakturze wystawionej zagranicznemu klientowi widnieje suma np. w funtach lub euro, to przy rozliczeniu podatkowym musimy przeliczyć ją na złotówki, stosując średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. W takim przypadku musimy także zwrócić uwagę na kursy walut obowiązujące w dniu płatności za fakturę – jeśli kurs zmienił się na naszą korzyść, różnica jest traktowana jako dodatkowy przychód. Jeśli natomiast zmiana zmniejszyła nasze faktyczne wynagrodzenie, uwzględniamy to w kosztach uzyskania przychodu.

Podróże służbowe

Delegację zagraniczną również możemy rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu. Rozliczeniu podlegają takie wydatki, jak transport, noclegi czy wyżywienie, pod warunkiem jednak, że kwoty, które podajemy, nie będą wyższe od dziennych diet przyznawanych w przypadku podróży służbowych pracownikom sektora budżetowego – podstawą prawną jest tu ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Konto walutowe

W optymalizacji kosztów, zarówno w przypadku wystawiania faktur dla kontrahentów z zagranicy (lub ich otrzymywania), jak też podróży służbowych, z pewnością pomoże nam konto walutowe. Dzięki temu rozliczamy się z klientami bezpośrednio w obcej walucie, omijając wysokie marże obowiązujące przy przewalutowaniu danej kwoty w banku. Zakładając firmowe konto walutowe, warto sprawdzić, czy wybrany bank pobiera opłaty za przychodzące przelewy z zagranicy.

Wymiana walut w e-kantorze

Posiadając konto walutowe, możemy wymieniać waluty wówczas, kiedy kursy będą jak najbardziej korzystne. Aby jeszcze bardziej zwiększyć zysk, najlepiej skorzystać z internetowych kantorów, które oferują znacznie lepsze ceny walut – zarówno w przypadku kupna, jak i sprzedaży. Pojedyncza transakcja w e-kantorze może przynieść nam zysk rzędu kilkuset złotych w porównaniu do wymiany w banku. W serwisie https://internetowykantor.pl/ możemy obliczyć przykładową różnicę przy pomocy kalkulatora korzyści. Załóżmy, że otrzymaliśmy od zagranicznego dostawcy fakturę opiewającą na 5000 euro. Korzystając ze zwykłego rachunku bankowego w jednym z większych polskich banków, zapłacimy 22 206,00 zł. Natomiast dokonując wymiany w e-kantorze i płacąc bezpośrednio w docelowej walucie, koszt wyniesie 21 539,00 zł, zatem zyskaliśmy 667 zł (wg kursu z 28.09.2016). Jeżeli dokonujemy operacji na taką kwotę regularnie, w skali roku zysk może wynieść ok. 8000 zł. Natomiast przy wymianie większych kwot kilkutysięczny zysk osiągamy na jednej transakcji.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design