Taki dobry maj 09 czy taki słaby 08? Mętna polityka informacyjna Komputronika

Autor: Redakcja
Data dodania: 3 czerwca 2009
Kategoria:
komputronik.jpg
komputronik.jpgZarząd Komputronik S.A. podał informacje na temat przychodów spółki w maju 2009 roku. Będąc pod wrażeniem imponujących wyników - majowe przychody przekroczyły 57,6 mln PLN i były wyższe o ponad 40% w porównaniu do przychodów w maju 2008 - postanowiliśmy przypatrzeć się zyskom w innych miesiącach.

Zarząd spółki podał, że na tak dobre wyniki wpłynęły: lepsze od przewidywań wyniki sprzedaży w sieci detalicznej, stosunkowo dobra sprzedaż w kanale internetowym, zaskakująco dobra sprzedaż w obszarze B2B oraz nieustannie rozwijanym kanale franczyzowym i partnerskim. Na uwagę zasługuje także sprzedaż do sieci salonów Karen S.A, które po procesie rebrandingu (większość sklepów działa już pod marką Komputronik), wykazują zdecydowaną poprawę wolumenu i wartości sprzedaży. Po prostu sielanka.

My przede wszystkim chcieliśmy zobaczyć, jak przychody w maju mają się do tego, co spółka zarobiła w kwietniu. Logiczne wydaje się , że podając wyniki finansowe za maj, powinny być one zestawione z tym co udało się osiągnąć w poprzednim miesiącu, wówczas mielibyśmy obraz bieżącej sytuacji. Niestety - spółka takich informacji nie podaje, porównuje natomiast wynik z maja 2009 roku z tym, z maja 2008. Co ciekawe jednak, w poprzednim roku Komputronik nie podał do publicznej wiadomości informacji na temat majowych przychodów, dziś wynika, że było to 41 mln. W 2008 roku podano informację o przychodach za kwiecień (56 mln) oraz czerwiec (63 mln). Taką wybiórczą politykę informacyjną Komputronik prowadzi także w 2009 roku, podając imponujące przychody majowe, nie wspominając przy tym o kwietniu. Widzimy zatem tylko co jakiś czas wyrywki informacji, których nie sposób na bieżąco przeanalizować. Brak jest konsekwencji w przekazywaniu danych. Gdy wyniki sprzedaży są dobre spółka się chwali, gdy słabe to brak informacji (dowiadujemy się o tym w roku następnym, gdy informacje już nic nie znaczą). Skoro zatem kwiecień nie należał do udanych w Komputroniku, to czy taki nagły wzrost przychodów w maju nie mógł się odbyć np. poprzez znaczne obniżenie marż?

Czy zatem w ten sposób wyraża się szacunek dla inwestorów mniejszościowych?

Agnieszka Grabuś, 03 czerwca 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram