Tajemniczy i opłacalny biznes pogrzebowy

Data dodania: 10 sierpnia 2015
Autor: Redakcja
Kategoria:

Rynek funeralny jest dość tajemniczy dla przeciętnego obywatela, chociaż każdy musi się liczyć z tym, że kiedyś będzie jego klientem. Nawet szefostwo Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego nie wie, ile w Polsce istnieje dokładnie cmentarzy (szacunki mówią o 10-12 tys.).

Bezproblemowe założenie firmy pogrzebowej

Natomiast założenie firmy pogrzebowej jest proste i niczym nie różni się od wprowadzania na rynek innych firm. Wystarczy zarejestrować firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (ceidg.gov.pl), zupełnie w taki sam sposób, w jaki rejestruje się sklep czy zakład oponiarski. W polu przeznaczonym dla klasyfikacji PKD należy wpisać kod 93.06.Z (Pogrzeby i działalność pokrewna). Nie są potrzebne żadne dodatkowe zezwolenia, licencje czy certyfikaty. Liczbę firm pogrzebowych na polskim rynku szacuje się na ok. 2,2-2,3 tys. Specyfiką polskiego rynku jest to, że oparł się on globalizacji i jego podstawę stanowią lokalne firmy, działające na terenie miasta, powiatu czy aglomeracji.

Koszt pogrzebu w Polsce wynosi ok. 6-7 tys. zł (zasiłek pogrzebowy zaś ok. 4 tys. zł). Okazuje się jednak, że wszędzie na świecie koszty te są znaczne i obok samej śmierci bliskiej osoby powodują dodatkowe przykre przeżycia dla rodziny. W Wielkiej Brytanii koszt pogrzebu to ok. 3,5 tys. funtów. Z różnego rodzaju dodatkowymi usługami może wzrosnąć o kolejne 2 tys. funtów. Tam jednak rynek oferuje dodatkowo tzw. pogrzeby typu low cost, których celem jest minimalizacja kosztów pochówku. Firma pogrzebowa (np. www.londonlowcostfuneral.com) może zaoferować usługę nawet poniżej tysiąca funtów, jeżeli np. zdecydujemy się na kremację w godzinach porannych (przed 9.30). Przedsiębiorstwa maksymalnie starają się „obciąć” różnego rodzaju koszty, właśnie w celu zawarcia całej usługi w jak najniższej kwocie, którą ostatecznie zapłaci klient.

Tani pochówek w Moskwie

Największa ilość śmierci, a zatem i pogrzebów, notowana jest w Chinach. Tam jednak ceny pogrzebów w przeliczeniu na złotówki są drastyczne. Średnia cena to ok. 37 tys. juanów, czyli aż 22 tys. zł. Na tym tle pogrzeb w jednym z najdroższych miast Europy, czyli Moskwie, wygląda niezwykle tanio. W przeliczeniu na złotówki moskiewski pogrzeb kosztuje ok. 3 tys. zł, natomiast najprostsza usługa na prowincji może wynieść równowartość ok. 600 zł. Specyfiką włoskiego rynku funeralnego jest duży dostęp i popularność kremacji. Kosztuje ona średnio ok. 270 euro. Znacznie więcej wynoszą różnego rodzaju dodatkowe usługi, co powoduje, że ostateczny koszt pogrzebu to aż 5 lub 6 tys. euro.

Jak widać, koszty usług funeralnych w wielu krajach są znaczące. Konkurencja wśród firm powoduje jednak, że można próbować je ograniczać. Jak pokazuje przykład Wielkiej Brytanii, na tym stosunkowo drogim rynku także można zastosować obniżki cen, co powoduje wzrost konkurencyjności usług (źródło: http://www.polskiestowarzyszeniepogrzebowe.pl/pl/Aktualnosci/Wspolpraca-PSP-z-UOKiK.-Uslugi-pogrzebowe-Poradnik-UOKiK).

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram