Szykują się zmiany na rynku aptek

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Konrad Bagiński
Zmainy na rynku aptek są nieuniknione

Rząd planuje kolejną nowelizację prawa farmaceutycznego. Branża proponuje, aby zakazane było reklamowanie przez apteki i punkty apteczne wyłącznie leków refundowanych. Czeka też na wprowadzenie jasnych przepisów antykoncentracyjnych na rynku aptecznym.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan należałoby uregulować m.in. przepisy dotyczące reklamy aptek, działalności Inspekcji Farmaceutycznej czy szkolenia farmaceutów.

Organizacja proponuje, aby zakazane było reklamowanie przez apteki i punkty apteczne wyłącznie leków refundowanych, postuluje też wprowadzenie do ustawy możliwości stosowania przez pacjentów produktów leczniczych będących w fazie badań klinicznych, tzw. „compassionate use".

Proponuje też usunięcie z ustawy przepisu związanego z zatrudnianiem farmaceutów. Chodzi o tzw. rękojmię należytego prowadzenia apteki. W przypadku żadnego innego zawodu nie ma takiej sytuacji, że samorząd zawodowy potwierdza przed podjęciem pracy, że dana osoba daje rękojmie należytego wykonywania zawodu.

- W naszej ocenie sam fakt posiadania prawa wykonywania zawodu, niekaralność, doświadczenie, staż pracy i konieczność kształcenia się są wystarczające do uznania, że dana osoba spełnia wymogi do wypełniania swoich obowiązków służbowych - mówi dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Konieczna jest także rezygnacja z obowiązku ponoszenia przez firmy kosztów badań jakościowych i pobrania próbek do badań, w sytuacji, gdy potwierdzają one, że produkt leczniczy spełnia określone dla niego wymagania jakościowe.

Branża czeka też na wprowadzenie jasnych przepisów antykoncentracyjnych na rynku aptecznym z poszanowaniem praw wszystkich podmiotów działających w tym obszarze, w szczególności praw nabytych. Eksperci zaznaczają też, że rozwój sieci aptek nie zagraża konkurencji na rynku aptecznym.

Największy podmiot prowadzący sieci apteczne skupia nie więcej niż 4% liczby aptek w kraju; udział kolejnych dwóch sieci oscyluje wokół 1-2 %. Pozostałe sieci aptecznych posiadają dużo niższe udziały w rynku. Apteki sieciowe to ponad 330 przedsiębiorstw, skupiających łącznie ok. 4800 aptek (34 % aptek ogólnodostępnych w Polsce). Sieci to w ogromnej większości (ponad 95 proc.) firmy polskie należące do kategorii małych i średnich przedsiębiorstw.

Od dłuższego czasu postuluje się rozdzielenie ustawodawstwa dotyczącego produktów dla ludzi od przepisów odnoszących się do produktów leczniczych weterynaryjnych (podobnie, jak ma to miejsce na poziomie unijnym).

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram