STYCZEŃ - KWIECIEŃ: JAKIE FIRMY ROZWIJAŁY SIEĆ POMIMO KRYZYSU? JAKIM MARKOM ZAUFALI PRZEDSIĘBIORCY?

Autor: Redakcja
Data dodania: 20 maja 2009
Kategoria:
emperia_logo.jpg

   Systemy sieciowe podbijają kolejne branże, nawet te niszowe. Także w czasie nie najlepszej koniunktury gospodarczej do rozwoju przez ten typ inwestycji przygotowują się kolejni przedsiębiorcy. DDD, Grupa Muszkieterów, Emperia to tylko niektóre marki, którym zaufali.

Franczyza to sektor, który w ostatnich latach pochłonął miliardy na rozwój sieci i nadal bije kolejne rekordy obrotów i inwestycji. W związku z recesją światowej gospodarki, nastroje dotyczące możliwości rozwoju biznesu są raczej pesymistyczne. Firma doradcza Frost & Sullivan nie tak dawno podała, że na rynkach dominuje ostrożność: firmy pozbywają się pracowników i ograniczają inwestycje, rosną też trudności z otrzymaniem kredytów. W czasach sprzyjającej koniunktury, gdy łatwo o kredyty, można uzyskać finansowanie dla różnorodnych, nowych przedsięwzięć. Jednak w czasach spowolnienia przedsiębiorcy zaczynają zastanawiać się nad tym, co jest najistotniejsze w biznesie. Rozpoznawalna marka bardzo ułatwia prowadzenie firmy, dlatego już w styczniu eksperci zapowiadali, że tego rodzaju biznes - dzięki temu, że został sprawdzony, w odpowiednich rękach rozwinie się nawet w trudnych czasach.

ddd_fotka.jpg

STYCZEŃ
Na początku roku, gdy wszystkie media rozpisywały się o światowym kryzysie ekonomicznym hamującym rozwój biznesów, sieci franczyzowe nie tylko zapowiadały otwarcie kolejnych jednostek partnerskich, ale i zaczęły plany te urealniać. Trzy nowe placówki uruchomiła szkoła językowa Mobil English, dwa sklepy otworzyła Grupa Polskie Składy Budowlane, a w Grudziądzu powstał 30 sklep Dobre Dla Domu (DDD). Firma North Coast wspólnie z producentem kawy illy, uruchomiła w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej pierwszą w Polsce kawiarnię sieci Espressamente illy. W samych Włoszech jest ich około 50. Również w Warszawie otwarto pierwszą kawiarnię pod szyldem McCafe. W Niemczech funkcjonuje 400 takich lokali, w Polsce jak na razie tylko pięć. Eurotel, autoryzowany przedstawiciel sieci komórkowej Era, zwiększył liczbę swoich placówek do 217. Firma kupiła od Mix Electronics 37 punktów, w których sprzedawane są m.in. artykuły RTV/AGD. We Wrześni i Inowrocławiu powstały kolejne sklepy franczyzowe Quadri Foglio. Jak zapowiedział wówczas zarząd firmy, w roku 2009 powstanie ok. 15-20 nowych sklepów pod marką firmy działających na zasadach franczyzy. Obecnie na rynku krajowym odzież Quadri Foglio sprzedawana jest w 36 placówkach firmowych w tym w 9 franczyzowych oraz ponad 200 sklepach partnerskich oferujących odzież dziecięcą. W drugiej połowie stycznia w Międzyrzeczu ruszyła 90. placówka partnerska Eurobanku. Powiększyła się także sieć marketów Spar – nowa placówka została uruchomiona w Katowicach. W styczniu także ING Bank Śląski otwiera w lutym dwie nowe placówki franczyzowe w Łodzi i Gdańsku. Słabe wyniki finansowe banku za 2008 rok wymuszają jednak na banku ograniczanie kosztów i wstrzymanie prac nad rozwojem sieci dystrybucji.

emperia_logo.jpg

LUTY
Od lutego pod skrzydłami grupy handlowej Emperia rozpoczęła swoją działalność kolejna spółka franczyzowa - Lewiatan Północ. Od tego czasu część detaliczną grupy tej tworzy 3 390 placówek należących do sieci Lewiatan, Groszek, Milea, Euro Sklep, Stokrotka i Delima. Także w lutym swoją 221. restaurację w Polsce otworzył McDonald’s. Tym razem w Gnieźnie. Z kolei w Chojnicach firma Komfort otworzyła siódmy sklep franczyzowy, a biuro nieruchomości Metrohouse pozyskało kolejnego franczyzobiorcę z Olsztyna. W kolejnych trzech miastach uczą lektorzy z Mobil English. Sieć ta kontynuuje rozwój także w marcu otwierając kolejne dwie „mobilne szkoły”. Pomimo kryzysu w branży budowlanej kolejną placówkę otwiera Grupa Polskie Składy Budowlane. Kolejne dwie powstają w marcu i kwietniu.

komfort_fotka.jpg

MARZEC
Po miesiącu przerwy kolejne punkty franczyzowe otwiera DDD. Nowe placówki zostały uruchomione w Grudziądzu i Opolu. O otwarciu trzech nowych placówek: w Mielcu, Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim poinformowała firma Gold Finance. W Wągrowcu firma Komfort otworzyła ósmą placówkę partnerską. Kolejne sklepy uruchomiła Grupa Muszkieterów. Nowe sklepy typu „dom i ogród” powstały w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie) oraz we Wrześni (woj. wielkopolskie). W związku z faktem, że grupa stawia na rozwój kompleksów handlowych – tzw. rynków Muszkieterów obie placówki powstały przy istniejących już supermarketach Intermarché. 31 marca Grupa Muszkieterów idąc za ciosem otworzyła sklep spożywczy Intermarché - w Środzie Śląskiej. Rozwój sieci kontynuował także Komputronik – nowa placówka w Bełchatowie oraz Subway – nowe restauracje szybkiej obsługi powstały w Szczecinie i Poznaniu. Zapoczątkowane w lutym przejęcia Emperia ciągnie dalej. Tym razem  do grupy handlowej przyłączyła się spółka Ambra, dystrybutor chemii gospodarczej i kosmetyków. Luty to także nowy hipermarket Carrefour w Kłodzku oraz kolejna stacja segmentu ekonomicznego 1-2-3 norweskiego koncernu Statoil. Marzec to także nowa Galeria Prezentów w Galerii Solaris w Opolu. Kolejne otwarcie zaplanowane jest na maj w Gemini Parku w Bielsko-Białej.

KWIECIEŃ
Od kwietnia nowym sklepem Olimpia cieszyć się mogą mieszkańcy Bydgoszczy. Kolejne punkty otworzyła także Sieć Czas na herbatę. Sklep własny został uruchomiony w Krasnymstawie. Zaś kolejny sklep franczyzowy - we Wrocławiu w domu handlowym Renoma. Do tej pory na terenie Dolnego Śląska otwarto jeden punkt franczyzowy i 4 sklepy własne. Z kolei 13. sklep sieciowy otworzył Wawel. Producent słodyczy uruchomił w Dobczycach firmową pijalnię czekolady. W kwietniu do Polski wkroczyła Amerykańska sieć kawiarni Starbucks otwierając pierwszy lokal w Warszawie. W ten sposób firma rozpoczęła budowanie sieci swoich placówek na naszym rynku. Nie zwalnia także Grupa Muszkieterów i 22. kwietnia otwiera kolejne dwa sklepy. Tym samym Muszkieterowie mają już 196 supermarketów. Na zainteresowanie franczyzobiorców nie może narzekać także DDD. W sobotę 25 kwietnia w Sosnowcu ruszył nowy salon tej sieci. Niebawem DDD zawita także do Opoczna, Zielonej Góry i Radomia. Idąc dalej, kolejny market sieci Spar powstał w Węglińcu. Jego właściciel posiada już cztery inne punkty sprzedaży. Kwiecień to także kolejny sklep ze zdrową żywnością i innymi produktami bio pod szyldem Żółtego Cesarza w Warszawie, salon RuckZuck także w stolicy oraz nowa Ślubna Pracownia w Krakowie. W sezonie 2009 zostały otwarte 4 placówki Dobre Sklepy Rowerowe.
Oczywiście powyższe zestawienie jest tylko poglądowe, nie sposób jest wymienić wszystkich nowych sklepów, restauracji czy jednostek bankowych uruchomionych tylko w 2009 roku. Jednak widać wyraźnie, że nie taki diabeł (kryzys) straszny jak go malują – szczególnie dla biznesów rozwijanych poprzez rozbudowę sieci.

Agnieszka Grabuś, 13 maja 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram