Statoil stawia na franczyzę

Data dodania: 30 czerwca 2009
Autor: Redakcja
Kategoria:
lotos_prezes.jpg
Statoil Poland, obecna w Polsce od 1992 roku spółka norweskiego koncernu StatoilHydro, uruchomiła 50 stację franczyzowa. Spółka zakłada, że do 2012 r. zdobędzie 10 proc. polskiego rynku. Jakie ma sposoby na realizacje tych planów?

Statoil Poland zajmuje się również dostawami lekkiego oleju opałowego oraz gazu płynnego do odbiorców przemysłowych i prywatnych. W swojej ofercie posiada także szeroką gamę środków smarnych, olejów przemysłowych i silnikowych. Pod względem wielkości sieć Statoil plasuje się na trzecim miejscu po BP z blisko 370 stacjami oraz Shellem, który posiada 350 placówek. Spółka zakłada, że do 2012 r. zdobędzie 10 proc. polskiego rynku. Jakie sposoby na ich realizacje ma spółka? Dlaczego partnerzy wybierają Statoil?

Odpowiedzi na te i inne pytania udzielił Andrzej Magryś, prezes zarządu Statoil Poland (na zdjęciu).

W maju br. otwarta została 50 stacja franczyzowa Statoil. Dziś sieć Statoil liczy 281 stacji w tym: 45 stacji typu 1-2-3 (segment ekonomiczny) i 50 franczyzowych. Kiedy zostanie uruchomiona kolejna placówka?

Kolejne dwie stacje franczyzowe Statoil planujemy otworzyć w lipcu. Do końca roku chcemy uruchomić jeszcze około 10 obiektów. W ciągu pierwszych 5 miesięcy bieżącego roku otworzyliśmy 6 stacji tego typu.

Na polskim rynku jest wiele porównywalnych ofert franczyzowych. Czym przekonujecie do siebie franczyzobiorców?

Statoil stara się nawiązywać współpracę z partnerami franczyzowymi, którym zależy na długoterminowej działalności. Franczyzobiorca, który decyduje się na uruchomienie stacji paliw pod logo Statoil ma pewność, że wszystkie produkty paliwowe są dostarczane na stacje przez naszą firmę, co gwarantuje najwyższą jakość paliw. Stacją opiekuje się Kierownik Regionalny Statoil. Pracownicy franczyzobiorcy uczestniczą we wszystkich szkoleniach Statoil dzięki temu zachowujemy taki sam wysoki standard obsługi klienta w całej sieci stacji paliw. Po stronie Statoil jest również zakup i serwisowanie sprzętu i oprogramowania komputerowego. Ponadto, franczyzobiorcy nie płacą dodatkowo za działania marketingowe czy uczestnictwo w promocjach. Stacje franczyzowe Statoil objęte są programem "Tajemniczego Klienta", czyli badane są przez niezależną firmę pod względem jakości obsługi, czystości i bezpieczeństwa. Niezależna firma tj. szwajcarski koncern SGS, bada regularnie jakość paliw i dokładność urządzeń pomiarowych wydających paliwa na stacjach. Organizujemy również sieć dostawców towarów w sklepie, co daje pojedynczej stacji możliwość korzystania z warunków handlowych koncernu. W zamian oczekujemy, aby stacja franczyzowa spełniała wszystkie standardy Statoil i co za tym idzie, nie różniła się z perspektywy klienta od stacji własnej firmy.

Podczas kryzysu koncerny paliwowe redukują liczbę stacji benzynowych. Od początku 2007 r. Lotos zamknął niemal 100 z nich. Tą drogą idzie też Orlen. Koncerny redukują liczbę stacji, bo wiele z nich przestało przynosić dochody. Tylko w pierwszym kwartale 2009 r. zamknięto aż 116 stacji benzynowych w całym kraju Czy rozważają Państwo ograniczenie działalności?

Nie, Statoil Poland nie rozważa ograniczenia działalności.

Ostatnio na stacjach konkurencyjnych koncernów podrożały paliwa, czy podwyżki czkają tez klientów Statoil?

Firma Statoil nie ustala na rynku cen paliw, stara się je utrzymać na poziomie zbliżonym do najważniejszych konkurentów. Ceny na rynku wyznaczają przede wszystkim koncerny paliwowe, które mają największy udział w rynku detalicznym.

Kiedy została sfinalizowana umowa z Centrozapem dot. przejęcia paliwowej firmy Statoila?

Umowa sprzedaży udziałów w spółce Statoil Trade firmie Centrozap SA została podpisana w dniu 25 czerwca 2009 r.

Czy są plany, by wprowadzić akcje spółki na warszawską giełdę?

Nie ma takich planów.

 

Dziękujemy za rozmowę

Agnieszka Grabuś, 30 czerwca 2009r.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram