Stary Browar ma nowego właściciela

Data dodania: 25 listopada 2015
Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Stary Browar

Grażyna Kulczyk, jedna z najbogatszych Polek sprzedała swoją najsłynniejszą nieruchomość - centrum handlowe Stary Browar w Poznaniu. Transakcja opiewa na ok. 290 mln euro (ponad 1,2 mld zł).

Nabywcą centrum jest fundusz Deutsche Asset & Wealth Management inwestujący na rynku nieruchomości na rzecz niemieckiego funduszu Grundbesitz Europa. Stary Browar to jedna z najciekawszych polskich inwestycji. Została pomyślana jako centrum handlowe, ale z częścią artystyczną. Według filozofii Grażyny Kulczyk połowę każdego przedsięwzięcia biznesowego powinna stanowić sztuka. W Starym Browarze ma więc swą siedzibę fundacja Art Stations, która prowadzi galerię i organizuje w nim wydarzenia kulturalne.

Stary Browar ma 47 tys. m kw. powierzchni handlowej, na kórej mieści się 220 sklepów, placówki gastronomiczne, centrum medyczne i kino. Jest tu też hotel Blow Up Hall 50 50, aczkolwiek nie był on przedmiotem transakcji i pozostaje w rękach Grażyny Kulczyk. Warto przypomnieć, że Stary Browar dwukrotnie zdobywał nagrodę dla najlepszego centrum handlowego na świecie i wiele innych wyróżnień. Rocznie odwiedza go 10 mln osób. Centrum powstało w XIX-wiecznym browarze Huggera, otwarto je w 2003 roku.

Dlaczego Grażyna Kulczyk zdecydowała się sprzedać Stary Browar? Od dawna mówi o swoim marzeniu - stworzeniu nowoczesnego centrum sztuki współczesnej i według wszelkiego prawdopodobieństwa to właśnie na nie przeznaczy pozyskane środki. Kolekcja sztuki 65-letniej obecnie businesswoman jest szacowana na 100 mln euro i stanowi pokaźną część jej majątku, ocenianego obecnie na ok. 2,7 mld zł (ponad 630 mln euro).

W Starym Browarze spokojnie podchodzą do zmiany właściela, według zapewnień obu stron zmienia się jedynie forma własności i nikt nie planuje rewolucji, lecz działanie według sprawdzonych wzorców.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram