Stacji paliw znów przybywa

Autor: Redakcja
Data dodania: 25 lipca 2011
Kategoria:
fuel_stationW tym roku najszybciej rozwija się sieć Statoil. Spory przyrost zanotował też Orlen. Skurczyła się natomiast liczba obiektów niezależnych, ich właściciele chętniej zrzeszają się w sieciach.

Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), na koniec pierwszego półrocza działało w Polsce 6759 stacji paliw. To o 4 więcej niż na koniec 2010 rok. Oznacza to utrzymanie trendu wzorstowego z minionego roku, kiedy to liczba tych obiektów wzorsła po raz pierwszy od kilku lat. Za spadek liczby stacji paliw na przestrzeni wcześniejszych lat odpowiadają głównie niezależni operatorzy, których stacje – często w mniej atrakcyjnym położeniu - nie wytrzymywały konkurencji sieciowej. Ale i niektóre sieci, zwłaszcza Orlen, więcej zamykały niż otwierały.

Teraz sytuacja powoli się odwraca. Największy przyrost liczby stacji notuje w tym roku Statoil, który we wcześniejszych latach rozwijał się w dość umiarkowanym tempie. Koncern w ciągu zaledwie pierwszego półrocza 2011 r. powiększył się o 30 stacji, zaś w lipcu od 4 kolejne. W dużej mierze zawdzięcza to przejęciu sieci St1 liczącej 16 stacji automatycznych. Jednak ponad drugie tyle to inwestycje własne firmy bądź efekt przyłączania niezależnych obiektów na zasadzie franczyzy.

Jeśli chodzi o stacje własne, to Statoil najchętniej inwestuje w obiekty ekonomiczne. Od początku tego roku uruchomił ich 11 i obecnie sieć działająca pod szyldem 1-2-3 liczy 78 stacji. Jednocześnie koncern uruchomił 1 nową stację premium. Do sieci udało się także przyłaczyć 6 obiektów franczyzowych w miejscowościach: Warszawa, Dobrzeń Wielki, Iłowa, Międzyrzec Podlaski, Jabłonka oraz Piaski. Ze Statoilem współpracuje już w sumie 75 stacji na zasadzie franczyzy. Wszystkich stacji skandynawski koncern ma w Polsce 341.

Udział franczyzy w sieciach pozostałych dużych graczy na rynku jest znacznie większy. W przypadku BP, które ma już 408 stacji w Polsce, blisko połowa to stacje partnerskie. W tym roku z brytyjską siecią współpracę nawiązało już 10 franczyzbiorców. Ale jednoczesnie kilku ją zakończyło, bowiem względem grudnia ubiegłego roku sieć obiektów partnerskich powiększyła się tylko o cztery.

Lekki spadek ogólnej liczby stacji zanotowały Shell i Lotos. Shell ma dziś 375 stacji, zaś Lotos 318. Ten drugi wkrótce zamierza jednak znacząco przyspieszyć rozwój, m.in. dzięki rozwojowi sieci ekonomicznej Lotos Optima. W odróżnieniu od Statoila, który pod brandem ekonomicznym prowadzi wyłącznie stacje własne, nowa marka Lotosu będzie dostęna także dla franczyzobiorców.

Dysponujący największą siecią w naszym kraju PKN Orlen także eksploatuje stacje pod dwoma brandami: Orlen (premium) i Bliska (ekonomiczny). Pod jednym i drugim szyldem działają zarówno obiekty własne, jak i franczyzowe. Orlen w szczególności stawia mocno na rozwój sieci właśnie dzięki franczyzie. Na koniec 2012 roku w tej formule ma działać 500 stacji. W tym roku rzeczywiście Orlenowi po raz pierwszy od lat udaje się uzyskać przyrost liczby stacji, co oznacza, że otwarć bądź przyłaczeń innych obiektów jest więcej niż tych, z którymi współpraca dobiega końca. Na koniec pierwszego półrocza Orlen miał 1730 stacji w naszym kraju, o 16 więcej niż na koniec grudnia 2010.

Wszystkie wymienione powyżej sieci oferują możliwość współpracy franczyzowej. Warto jednak zaznaczyć, że działające obiekty korzystają z niej w niewielkim stopniu. Duża część stacji franczyzowych dołączających co roku do koncernów to nowo wybudowane przez inwestorów obiekty. Niezależni stacyjnicy wciąż stanowią bardzo liczną grupę. Obecnie tego typu stacji jest w naszym kraju 3200, o 20 mniej niż na koniec minionego roku i tyle samo co na koniec 2009 r. Widać więc, że wyraźny spadek ich liczby, jaki obserwowaliśmy w latach 2005-2009, został zahamowany. Wynika to m.in. z tego, że coraz chętniej dołączają one do mniejszych sieci organizowanych przez niezależnych operatorów, takich jak np. Moya, Huzar czy Delfin. Według danych POPiHN, w czerwcu br. w tego typu sieciach działało już ok. 650 obiektów, o ok. 90 więcej niż pół roku wcześniej i o ok. 120 więcej niż rok wcześniej.

Joanna Cabaj - Bonicka

 

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram