Spółka Metrohouse & Partnerzy bezprawnie żądała prowizji ze sprzedaży

Autor: Redakcja
Kategoria:

Zobowiązywanie konsumenta do zapłaty pełnej prowizji, gdy sprzedaż nieruchomości odbywała się bez udziału pośrednika jest niezgodne z prawem. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się ze stanowiskiem UOKiK.

Wyrok sądu dotyczy decyzji UOKiK z listopada 2012 r. Urząd stwierdził wówczas, że we wzorcach umownych spółki Metrohouse & Partnerzy, zajmującej się pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości, znalazły się postanowienia tożsame z klauzulami niedozwolonymi. Przedsiębiorca m.in. zastrzegał w umowach na wyłączność prawo do obciążenia pełną prowizją konsumenta, który sprzedał mieszkanie na własną rękę.

Tymczasem zgodnie z prawem, pośrednikowi nie należy się pełne wynagrodzenie, jeżeli sprzedaż nieruchomości nie nastąpiła w wyniku jego działań.

Sąd podzielił stanowisko UOKiK i utrzymał karę pieniężną w łącznej wysokości 45 447 zł. Wyrok SOKiK w Warszawie z 29 kwietnia 2014 r. (XVII AmA 41/13) nie jest prawomocny, przedsiębiorcy przysługuje apelacja.

Metrohouse rozwija sieć sprzedaży w oparciu o placówki własne i franczyzowe. Oferta spółki obejmuje pośrednictwo w sprzedaży, kupnie oraz wynajmie nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. W skład Metrohouse wchodzi również dział kredytowy oraz Salon Dewelopera – wyodrębniona ze struktur firmy komórka obsługująca oferty z rynku pierwotnego. To największa w Polsce sieciowa agencja nieruchomości. Posiada ponad 90 zespołów sprzedażowych (w tym 68 franczyzowych), 800 doradców oraz brokerów.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram