Spadną zyski firm pożyczkowych

Data dodania: 10 marca 2016
Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Klienci firm pożyczkowych lepiej chronieni.

Nieuczciwym praktykom firm, które udzielają kredytów i pożyczek pozabankowych powiedziano dość. Od 11 marca br. zacznie obowiązywać tzw. ustawa antylichwiarska. Wprowadzone ograniczenia spowodują zmniejszenie zyskowności spółek działających w tym segmencie rynku.

Po pierwsze, zostaną zredukowane koszty pozaodsetkowe. Nie będą one mogły być wyższe niż 25% kwoty pożyczki plus 30% kwoty pożyczki w skali roku, ale maksymalnie do równowartości sumy wypłaconej pożyczkobiorcy. W skład kosztów pozaodsetkowych będą wliczane m.in. opłaty za dodatkowe ubezpieczenie, obsługę domową czy zarządzanie rachunkiem kredytowym.

Po drugie, ustawa ograniczy tzw. rolowanie długu. „Dotychczas klient niebędący w stanie spłacić pożyczki w terminie mógł go przedłużać, co często prowadziło do wpadnięcia w spiralę zadłużenia” – mówi cytowana przez infoWire.pl Agnieszka Kłos, dyrektor ds. rozwoju biznesu z firmy Provident Polska.

Teraz opłaty związane z odroczeniem spłaty będą musiały zmieścić się w limicie kosztów pozaodsetkowych, który będzie liczył się od pierwszej udzielonej pożyczki i obejmował także wszystkie inne wzięte w ciągu 120 dni.

Po trzecie, zostanie wprowadzony maksymalny limit kosztów za opóźnienie. Ponadto, jeśli klient nie spłaci pożyczki, niemal od razu otrzyma przedsądowe wezwanie do zapłaty. Dopiero potem firma pożyczkowa będzie mogła wejść na drogę sądową i wszcząć działania komornicze.

Są to korzystne zmiany, które doprowadzą do regulacji branży. Oczywiście wprowadzone ograniczenia spowodują zmniejszenie zyskowności spółek działających w tym segmencie rynku, ale warto ponieść tę cenę, bo liczy się bezpieczeństwo klientów. Ustawa z pewnością wyeliminuje nieuczciwe praktyki, które obciążały ich nadmiernymi kosztami” – uważa ekspertka.

O skutkach nadchodzących zmian pisaliśmy w kontekście firm rozwijających się w systemie partnerskim. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Chwilówki wyszły z franczyzy.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram