Spada liczba przedsiębiorców – jaki to ma wpływ na rynek franczyzy?

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com
W tym roku, franczyzobiorcy śmielej podchodzą do planów inwestycyjnych.

W czwartym kwartale 2016 r. spadła liczba pracodawców i pracujących na własny rachunek oraz pomagających im członków rodzin. Polacy wolą pracę na etacie czy wciąż poszukują pomysłów na biznes?

Maleje liczba pracodawców i pracujących na własny rachunek. W czwartym kwartale 2016 r. była ona niższa niż w tym samym okresie 2015 r. o 24 tys., a w stosunku do 2010 r. - o 35 tys. Jednocześnie maleje liczba członków rodzin, którzy pomagają przedsiębiorcom. W tym przypadku spadek jest znaczący, bo w ciągu 6 lat o 166 tys. osób. Łącznie zatem liczba przedsiębiorców i pracujących z nimi członków rodzin spadła w ciągu 6 lat o ponad 200 tys.

Pracujący na własny rachunek to również osoby działający w oparciu o franczyzę. Szacuje się, że w Polsce współpracę partnerską oferuje ponad 700 systemów franczyzowych.

Jak oceniają sytuację franczyzodawcy? Dla wielu przyszłych partnerów firm rozwijających się we franczyzie, poprzedni rok był czasem oczekiwania, co będzie dalej. – Taką postawę wybrali niektórzy potencjalni franczyzobiorcy. Woleli przeczekać i zobaczyć jak planowane zmiany legislacyjne (m.in. propozycja zakazu handlu w niedzielę i podatek handlowy) może wpłynąć na ich przyszłą działalność. Te nastroje się zmieniają. W tym roku, franczyzobiorcy śmielej podchodzą do planów inwestycyjnych – komentuje Wojciech Goduński, właściciel kilku znanych franczyz gastronomicznych i sieci sklepów Toy Planet.

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan zaznacza, że trudno oceniać tę tendencję. Zapewne poprawa sytuacji w polskiej gospodarce powoduje, że część osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą rezygnuje z niej i znajduje pracę najemną. Podobnie jest z członkami rodzin przedsiębiorców, którzy znajdują płatną pracę u innych przedsiębiorców (praca na rzecz przedsiębiorcy z którym jest się powiązanym rodzinnie jest w przypadku firm osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą często pracą bez wynagrodzenia).

Ekspert Konfederacji Lewiatan zauważa także, że jeśli przyczyną tych zmian są atrakcyjne oferty na rynku pracy, które zachęcają przedsiębiorców do decyzji o zmianie „pracy", to z jednej strony szkoda ich wiedzy i doświadczenia, ale z drugiej strony pozwala to może na wzrost efektywności w naszej gospodarce. Jeśli spadek liczby przedsiębiorców jest efektem ograniczania „sztucznej" przedsiębiorczości wynikającej z konieczności czy chęci ograniczenia kosztów pracy i „wypychania" pracowników do samodzielnej działalności gospodarczej, to taką zmianę należy przyjąć pozytywnie.

Sprawdź ofertę w katalogu

Finanse

  • Minimalna kwota: od 41 000 zł, lokal od 30m2 – od 52 000 zł
  • Opłata wstępna: brak
  • Opłata bieżąca: 800 zł + 1% od obrotu/miesiąc
  • Opłata marketingowa: brak

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram