– Mamy już podpisane listy intencyjne o współpracy z kilkoma ogólnopolskimi sieciami handlowymi, które sprzedają m.in. sprzęt komputerowy, ale nie oferują żadnych usług z nim związanych poza gwarancją u producenta. Jak tylko będziemy mieć mobilne jednostki we wszystkich 16 województwach, umowy te mają wejść w życie. Mam nadzieję, że uda się nam osiągnąć ten cel do końca wakacji – wyjaśnia Maciej Białek. Centrala będzie pobierała 20 proc. przychodów z tych zleceń. W przypadku zleceń pozyskanych przez samych franczyzobiorców będzie to tylko 10 proc.
Oddziały PC DOC działają obecnie w Mielcu, Katowicach oraz dwa we Wrocławiu. Są to jednostki własne, wkrótce najprawdopodobniej powstaną pierwsze franczyzowe. Najbardziej zaawansowane są rozmowy dotyczące uruchomienia ich w Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu. - W miastach średniej wielkości taki oddział może funkcjonować nawet lepiej niż w dużym mieście. Przykładem jest nasz oddział w Mielcu, który jest dwa i pół raza bardziej rentowny niż wrocławskie oddziały – zapewnia Maciej Białek.
W mniejszych i średnich miastach wciąż bowiem brakuje tego typu usług zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych. Zdaniem Macieja Białka, etatowego informatyka firmie opłaca się zatrudnić dopiero, gdy ma co najmniej 50 komputerów. Poniżej tej ilości dobrym pomysłem jest outsourcing tego typu usług. - Duży potencjał tkwi także w przygotowywaniu stron internetowych. Aktualne dane pokazują, że ponad 50 proc. zarejestrowanych w Polsce firm takowych nie posiada. Są to w większości małe przedsiębiorstwa. Zadaniem naszych franczyzobiorców będzie do nich dotrzeć i zaproponować taką usługę. Sądzę, że kolejnym hitem będzie instalowanie bezprzewodowego internetu w mniejszych miejscowościach czy monitoring video przez internet dla firm – mówi Białek.
Koszt przystąpienia do sieci to 6500 zł netto (opłata licencyjna + materiały marketingowe). Franczyzobiorca powinien też dysponować laptopem z łączem bezprzewodowym oraz samochodem. Ten ostatni jednak może wynająć od PC DOC z możliwością jego wykupu po minimum 3 latach współpracy. Średnia wyciągnięta z działalności czterech aktualnie funkcjonujących oddziałów wskazuje, że franczyzobiorca może liczyć na blisko 11,5 tys. zł zysku brutto (przed opodatkowaniem) miesięcznie.
Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl