Smykałka do komputerów i do własnej firmy

Autor: Redakcja
Data dodania: 21 maja 2010
Kategoria:
PC_DOCFirma PC DOC, posiadająca już cztery oddziały własne, chce zorganizować w całej Polsce sieć pogotowi komputerowych. Wstępny test na franczyzobiorcę trwa 20 minut i jest przeprowadzany online.

– Nie wymagamy ukończenia szkoły technicznej czy informatycznej, a jedynie sporej wiedzy o komputerach. Testujemy ją online. Osoba, która się do nas zgłasza, ma 20 minut, by odpowiedzieć na 50 pytań. Jeśli zda test na 75 proc., możemy rozmawiać dalej. Z pozostałych zagadnień możemy ją bowiem przeszkolić – wyjaśnia Maciej Białek z firmy PC DOC. Warto jednak pamiętać, że prowadzenie mobilnego serwisu komputerowego nie będzie jedynym zadaniem franczyzobiorcy, powinien on także pozyskiwać klientów. Choć centrala sieci zamierza w dużej mierze go z tych obowiązków odciążyć.

– Mamy już podpisane listy intencyjne o współpracy z kilkoma ogólnopolskimi sieciami handlowymi, które sprzedają m.in. sprzęt komputerowy, ale nie oferują żadnych usług z nim związanych poza gwarancją u producenta. Jak tylko będziemy mieć mobilne jednostki we wszystkich 16 województwach, umowy te mają wejść w życie. Mam nadzieję, że uda się nam osiągnąć ten cel do końca wakacji – wyjaśnia Maciej Białek. Centrala będzie pobierała 20 proc. przychodów z tych zleceń. W przypadku zleceń pozyskanych przez samych franczyzobiorców będzie to tylko 10 proc.

Oddziały PC DOC działają obecnie w Mielcu, Katowicach oraz dwa we Wrocławiu. Są to jednostki własne, wkrótce najprawdopodobniej powstaną pierwsze franczyzowe. Najbardziej zaawansowane są rozmowy dotyczące uruchomienia ich w Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu. - W miastach średniej wielkości taki oddział może funkcjonować nawet lepiej niż w dużym mieście. Przykładem jest nasz oddział w Mielcu, który jest dwa i pół raza bardziej rentowny niż wrocławskie oddziały  – zapewnia Maciej Białek.

W mniejszych i średnich miastach wciąż bowiem brakuje tego typu usług zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych. Zdaniem Macieja Białka, etatowego informatyka firmie opłaca się zatrudnić dopiero, gdy ma co najmniej 50 komputerów. Poniżej tej ilości dobrym pomysłem jest outsourcing tego typu usług. - Duży potencjał tkwi także w przygotowywaniu stron internetowych. Aktualne dane pokazują, że ponad 50 proc. zarejestrowanych w Polsce firm takowych nie posiada. Są to w większości małe przedsiębiorstwa. Zadaniem naszych franczyzobiorców będzie do nich dotrzeć i zaproponować taką usługę. Sądzę, że kolejnym hitem będzie instalowanie bezprzewodowego internetu w mniejszych miejscowościach czy monitoring video przez internet dla firm – mówi Białek.

Koszt przystąpienia do sieci to 6500 zł netto (opłata licencyjna + materiały marketingowe). Franczyzobiorca powinien też dysponować laptopem z łączem bezprzewodowym oraz samochodem. Ten ostatni jednak może wynająć od PC DOC z możliwością jego wykupu po minimum 3 latach współpracy. Średnia wyciągnięta z działalności czterech aktualnie funkcjonujących oddziałów wskazuje, że franczyzobiorca może liczyć na blisko 11,5 tys. zł zysku brutto (przed opodatkowaniem) miesięcznie.

Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 12 sierpnia 2022
Bezrobocie w Polsce najniższe od 32 lat
Data dodania: 11 sierpnia 2022
Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno
Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram