Sklepy tradycyjne wygrywają walkę o prezenty 

Data dodania: 16 grudnia 2014
Autor: Redakcja
Kategoria:
Sklepy tradycyjne wygrywają walkę o prezenty; Foto: freeimages.com

W poszukiwaniu prezentów pod choinkę Polacy coraz częściej korzystają ze sklepów internetowych. W tym roku aż 41% osób będzie szukało inspiracji w sieci. W podziale na wiek - częściej robią to ludzie młodzi, a uwzględniając płeć - częściej mężczyźni niż kobiety. Jednak, gdy już dochodzi do zakupu, wciąż w Polsce wygrywają sklepy tradycyjne, które wybiera 60% z nas.

Jak wynika z corocznego badania firmy doradczej Deloitte „Zakupy świąteczne 2014” zakupy on-line wybieramy wówczas, gdy zamierzamy podarować najbliższym filmy oraz płyty z muzyką, sprzęt elektroniczny i gry komputerowe. Podobny trend widoczny jest także w innych krajach europejskich. Z roku na rok systematycznie rośnie grupa badanych, która deklaruje, że zakupów dokonuje także za pomocą smartfona.

Internet stał się dla Polaków kopalnią pomysłów na świąteczne prezenty. Od 2012 roku systematycznie wzrasta liczba osób szukających w sieci inspiracji, jakie upominki kupić najbliższym na Boże Narodzenie. Dwa lata temu zadeklarowało tak 29% osób, obecnie jest to już 41%. Najczęściej dotyczy to ludzi młodych w wieku 18-24 lat, spośród których taką odpowiedź wybrało aż 50%. Niemal po równo w ten sposób prezentów szukają mężczyźni (42%) oraz kobiety (40%).

W celu porównania jakości produktu i jego ceny, konsumenci decydują się w przeważającej części na jeden z dwóch kanałów - tradycyjny lub internetowy. Jeszcze dwa lata temu dużo więcej osób wybierało porównywanie w systemie dwukanałowym (2014 r. – 40%, 2012 r. – 57%). Internet jako jedyne źródło porównywania cen i poszukiwania informacji o promocjach wykorzystuje 31% osób. – Jednak, gdy już podejmiemy decyzję o zakupie, to wybieramy sklepy tradycyjne. Taką odpowiedź zadeklarowało 60% badanych. Konsumenci chcą bowiem na żywo zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkty oraz uzyskać porady sprzedawcy na ich temat. Pozostała grupa 40% respondentów wybrała Internet – wyjaśnia Magdalena Jończak, Dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte.

Ankietowani byli również pytani o udział prezentowych zakupów przez Internet w ogólnych wydatkach na upominki. W Polsce wyniósł on 38%. Pod tym względem lepsi od nas okazali się jedynie Brytyjczycy (51%) i Niemcy (45%). Najgorzej pod tym względem wypadli Portugalczycy (11%) i Belgowie (15 %).

Jeśli sklepy tradycyjne to gdzie?

Decydując się na zakup prezentów w tradycyjnych sklepach, najczęściej wybieramy galerie handlowe (32%) oraz supermarkety i hipermarkety (30%). Spada natomiast zainteresowanie sklepami specjalistycznymi (17%, spadek w ciągu roku o 5 pp.).

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram