Sklepy sieciowe potrzebują dedykowanej oferty powierzchni handlowej

Data dodania: 16 czerwca 2014
Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: sxc.hu

Według informacji Polskiej Rady Centrów Handlowych, przekroczona została bariera 10 mln m², co potwierdza naszą pozycję jako rynku z jedną z największych powierzchni handlowych w Europie. W najbliższym czasie najemcy będą oczekiwać ofert powierzchni sprzedażowych skrojonych na miarę lokalizacji, w których działają.

Po dwudziestu latach rozwoju, polski rynek powierzchni handlowych stał się rynkiem dojrzałym. Na koniec 2013 roku w Polsce funkcjonowało 416 obiektów handlowych o łącznej powierzchni najmu ponad 9,84 mln m². Raport Polskiej Rady Centrów Handlowych podaje, że w pierwszym kwartale 2014 roku na polskim rynku przybyło około 160 tys. m². powierzchni handlowej.

Sektor handlowy w Polsce korzysta z silnego popytu wewnętrznego. Nawet trudne czasy spowolnienia nie zniechęciły Polaków do zakupów. To dobre wiadomości dla sieci handlowych. Z punktu widzenia inwestora w najbliższych latach na powierzchniach handlowych trudno będzie stracić choć, trzeba wiedzieć w co zainwestować. Prognozy dotyczące wzrostu PKB i konsumpcji są dobre (w kwietniu polskie Ministerstwo Gospodarki podniosło tegoroczną prognozę wzrostu PKB z 3% do 3,3%), ale polski rynek powierzchni handlowych dojrzał i wymaga profesjonalnego podejścia.

Sieci handlowe będą potrzebować powierzchni handlowych skrojonych na miarę miejsca, w którym się znajdują. Rynek powierzchni handlowych w Polsce jest bardzo zróżnicowany pod względem stopnia rozwoju. Dla przykładu rynki największych polskich miast charakteryzują się bogatą ofertą ilościową centrów handlowych. Mało znajdziemy na nich ulic handlowych, czy też innych handlowych formatów.

Jednocześnie w Polsce jest wiele mniejszych, lokalnych rynków, na których podaż nowoczesnych powierzchni handlowych nie istnieje. Taka sytuacja tworzy możliwości dla sieci handlowych, deweloperów i inwestorów, ale także dla miast i ich mieszkańców. Oczywiście, aby odnieść biznesowy sukces i stworzyć powierzchnie handlowe, które będą wartością dodaną dla miejsc, w których powstaną, niezbędne jest doświadczenie i odpowiednia wiedza.

W moim przekonaniu możemy oczekiwać dużych zmian na polskim rynku. Wchodzimy w nowy cykl rozwoju polskiego rynku powierzchni handlowych – ocenia Fabrice Paumelle, dyrektor działu powierzchni handlowych w BNP Paribas Real Estate, wiodącej na europejskim rynku nieruchomości firmie doradczej.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram