Sklepy niezrzeszone prędzej czy później przystąpią do sieci

Autor: Redakcja
Data dodania: 2 lutego 2011
Kategoria:
Foto: freeimages.com


Osoby przystępujące do współpracy w ramach sieci franczyzowej Carrefour Express mogą liczyć na wzrost ilości klientów, a co za tym idzie obrotów sklepu - zapewnia Francois Vincent, dyrektor ds. franczyzy i projektów w Carrefour Polska.


Zacznijmy od najważniejszej dla całej branży FMCG w Polsce informacji z ostatnich tygodni, czyli  połączenia części dystrybucyjnej wraz z sieciami franczyzowymi Emperii z Eurocashem. Jak, w Pana ocenie, ta transakcja wpłynie na rozkład sił na polskim rynku handlu spożywczego oraz pozycję Carrefoura na nim? Czy nie obawiają się Państwo, że powstanie tak silnego partnera dla niezależnych sklepów utrudni realizację planów rozwoju franczyzowego sieci Carrefour?


Francois Vincent:
Przede wszystkim połączenie nie zostało jeszcze zatwierdzone przez UOKiK. Trzeba więc być ostrożnym w osądach i poczekać na tę decyzję. Połączenie to odbywa się przy udziale dwóch specyficznych operatorów, którzy funkcjonują na wielu istotnych rynkach. Nie sądzimy, że to połączenie, jeżeli wejdzie w życie, będzie miało negatywny wpływ na nasz plan ekspansji. Carrefour ma znaczące atuty na rynku franczyzowym oraz w sektorze zaopatrzenia. Nasza sieć jest solidna. Nasz koncept jest skuteczny. Nasza logistyka została dostosowana w pełni do wymogów formatu sklepów osiedlowych. Poza korzystnymi warunkami zakupowymi dla naszych partnerów, wśród konkurencji wyróżnia nas nasza zdolność przyciągania i przywiązywania nowych klientów. Analitycy przewidują, że w 2011 roku zamknie się około 4000 małych sklepów spożywczych. To niewiarygodne. Niech zgłoszą się do nas. Może uda nam się uratować przynajmniej 10 proc. z nich.

A czy Carrefour rozważa zwiększanie skali swojej działalności w Polsce poprzez kolejne przejęcia?

Carrefour już dokonywał takich operacji. Większość dużych operatorów na rynku również. Niemniej możemy się spodziewać, że w najbliższych miesiącach i latach pojawią się kolejne próby przejęć oraz połączeń. Nie oznacza to oczywiście, że przejęcia są jedynym sposobem na rozwój. My stawiamy na rozwój franczyzy i planujemy w 2011 roku zrealizować 200 otwarć w tej formule.

Na jakim etapie znajduje się rozwój sieci Carrefour? Ile sklepów posiadają Państwo obecnie i jakie są dalsze plany związane z ich rozbudową?

Sieć Carrefour rozwija się w Polsce harmonijnie od 1997 r. W tej chwili Carrefour posiada około 350 sklepów na terenie całego kraju, w tym 82 hipermarkety. Sieć posiada także 44 przymarketowe stacje benzynowe. W 2011 r. Carrefour planuje otwarcie około 200 sklepów franczyzowych oraz dwóch hipermarketów w Opolu i Gdańsku.

Kto jest głównym adresatem oferty franczyzowej Carrefoura – właściciele działających placówek handlowych czy też nowi inwestorzy?

Nasza oferta obejmuje wszystkie profile przedsiębiorców zarówno sieci kilkudziesięciu sklepów, które szukają dobrego dostawcy oraz perspektyw rozwoju, jak i osoby pragnące rozpocząć swoją działalność. Naszym partnerom dopiero rozpoczynającym działalność mówimy jednak bardzo jasno, że w detalicznym handlu spożywczym jest duża konkurencja. Trzeba więc być bardzo dobrym handlowcem, dobrym przedsiębiorcą oraz wykazać się dużym zaangażowaniem w daną działalność, żeby odnieść sukces. Carrefour udostępnia swoim partnerom skuteczne narzędzia, ale konieczne jest ich pełne wykorzystywanie.

Jakie podstawowe wymogi stawiają Państwo potencjalnym franczyzobiorcom co do lokalizacji, lokalu, zdolności inwestycyjnych?

Należy przypomnieć jedną zasadniczą sprawę – otwarcie sklepu ma sens tylko wtedy, gdy spełnia on prawdziwą rolę dla klienta. W związku z tym lokalizacja jest głównym kryterium. Jeśli chodzi o inwestycję, jesteśmy bardzo pragmatyczni, szczególnie jeśli mówimy o istniejącym sklepie. Wszystko pomyślane jest tak, aby ograniczyć do minimum inwestycje po stronie partnera. Najważniejsze to rozpocząć od osiągnięcia satysfakcjonującego, wystarczającego poziomu rentowności. Zawsze będzie czas, aby inwestować w przyszłości.  
A w przypadku nowego sklepu?

W przypadku nowego sklepu przygotowujemy wspólną analizę rentowności, ustalamy potencjał obrotów i przygotowujemy bardzo dokładną analizę niezbędnych kosztów. Jeżeli partner jest zainteresowany podjęciem współpracy, ale nadal się waha, staramy się wspólnie zastanowić, jakie koszty można jeszcze ograniczyć. Do tej pory nie mieliśmy sytuacji, żeby któryś z franczyzobiorców zrezygnował z pomysłu otwarcia sklepu ze względu na oczekiwania Carrefour. Należy pamiętać, że Carrefour także ponosi znaczne koszty inwestycji w nowo otwieranym sklepie. Zapewniamy pokrycie inwestycji w sprzęt IT, meble alkoholowe, meble na owoce i warzywa oraz logo i dekorację wewnętrzną.

Jakie wnioski dotyczące efektów współpracy płyną z doświadczenia dotychczasowych franczyzobiorców sieci Carrefour? Czy można mówi o jakimś wyraźnym spadku cen w tych sklepach bądź wzroście sprzedaży?

carrefour_2Osoby przystępujące do współpracy w ramach sieci franczyzowej Carrefour Express mogą liczyć na wzrost ilości klientów, a co za tym idzie obrotów sklepu. Dzięki naszemu sprawdzonemu systemowi sprzedaży wzrasta także produktywność placówki handlowej, która może w optymalny sposób dysponować swoimi zasobami. Bardzo dobrym przykładem tego typu oszczędności jest wydajny sposób dysponowania zapasami magazynowi, co znacząco wpływa na obniżenie strat powstałych np. z powodu zamówienia zbyt dużej ilości artykułów danej kategorii.

Jak długo, w Państwa ocenie, potrwa w Polsce proces konsolidacyjny w obrębie handlu FMCG? Czy ukształtuje się tutaj model zbliżony do Zachodu, gdzie w większości krajów wszystkie sklepy są skupione w sieciach, czy też model polski zachowa swoją specyfikę z silną pozycją niezależnych sklepów osiedlowych?

Są dwa powody, dla których prędzej czy później sklepy niezrzeszone przystąpią do sieci. Z jednej strony, konkurencja jest coraz większa i coraz trudniej będzie walczyć samemu na rynku. Z drugiej strony, sami klienci zwrócą się ku sklepom sieciowym. Przywiązanie do produktu, marki czy usługi jest rzeczą całkowicie naturalną. Wszyscy dobrze wiemy, że przystąpienie do sieci nie oznacza od razu zaprzedania swojej duszy. Partnerzy patrzą na liczby. Naszym partnerom opłaca się pracować z nami, m. in. dlatego, że zachowują niezależność, korzystając jednocześnie z wydajnego systemu, który mogą w pełni wykorzystać, jeśli tylko mają na to ochotę. To, co jest ważne w ostatecznym rozrachunku, to lojalność klienta i wzrost wyników franczyzobiorcy.

Rozmawiała Joanna Cabaj - Bonicka

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram