Sklepy komputerowe znikają w kryzysie

Autor: Redakcja
Data dodania: 17 sierpnia 2010
Kategoria:
laptopCzęść partnerów Divicomu, szczególnie z mniejszych miejscowości musiała w ostatnich miesiącach zlikwidować swoje sklepy. W rezultacie dostawca sprzętu IT obsługuje teraz o 10 placówek mniej.

Na koniec pierwszego półrocza 2010 roku spółka dostarczała komputery i oprogramowanie do 66 sklepów partnerskich działających pod logo Divicom i Open-it, czyli do dziesięciu placówek mniej niż rok wcześniej. Powodem takiego stanu rzeczy jest kryzys, który branża handlu sprzętem IT wyraźnie odzczuwa.

– Szczególnie jest to widoczne w mniejszych miastach, gdzie nasi partnerzy prowadzą sklepy. Trudności jednego wiodącego zakładu pracy mają duży wpływ na sytuację mieszkańców. Niestety część naszych partnerów nie wytrzymała kryzysu i musiała podjać decyzję o likwidacji prowadzonej działalności – wyjaśnia Divicom w raporcie za I półrocze 2010 roku.

Divicom koncentruje się obecnie na wspieraniu swoich partnerów w poszukiwaniu alternatywnych źródeł przychodów, niezwiązanych tylko ze sprzedażą sprzętu IT. Duże zainteresowanie partnerzy firmy kierują w szczególności na rynek usług informatycznych i telekomunikacyjnych.

Divicom wciąż jednak jako jedno z najistotniejszych ryzyk związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością wymienia kondycję finansową partnerów i ich zdolność do funkcjonowania w okresie dekoniunktury na rynku komputerów. – Zbyt długie załamanie rynku sprzedaży sprzętu IT może spowodować problemy z płynnością finansową sklepów partnerskich, a to może narazić spółkę na straty związane ze ściagalnością należności od klientów. Sytuacja taka może także doprowadzić do zmniejszenia liczby sklepów i spadku potencjału handlowego spółki – ocenia Divicom.

Sieciami, z którymi współpracuje Divicom, zarządza spółka Team Partner. Działają one pod markami Divicom i Open-it. Według szacunków firmy, koszt uruchomienia takiej placówki to  ok. 35-50 tys. zł.

Swoje sieci partnerskie budują wszyscy więksi dystrybutorzy sprzętu IT. Do kluczowych graczy na tym rynku zaliczymy m.in. AB z siecią Alsen, Komputronik z sieciami Komputronik i Karen Notebook, a także Action z siecią Sferis.

JCB

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram