Sklep (niedalekiej) przyszłości

Autor: Redakcja
Data dodania: 10 listopada 2008
Kategoria:

Grupa Metro uruchomiła w miejscowości Tönisvorst koło Düsseldorfu sklep przyszłości. Działa pod szyldem Real i stanowi poligon doświadczalny dla całego koncernu. Właśnie tutaj testowane są nowe technologie, innowacyjne techniki sprzedaży, koncepty asortymentowe itd. Niektóre rozwiązania zapewne pozostaną w fazie testów, ale część pomysłów już jest wdrażana w innych placówkach – również w Polsce.

W program zaangażowanych jest ponad 90 firm partnerskich, m.in. IBM, Intel, T-Systems czy Fuijtsu-Siemens. Każda wnosi jakieś innowacje. Jedną z nich jest tzw. mobilny asystent zakupów (MSA) czyli oprogramowanie do telefonów komórkowych, dzięki któremu klient może m.in. samodzielnie skanować towary, czy też uzyskiwać najróżniejsze informacje na ich temat. Poza tym, MSA ułatwia wyszukiwanie produktów w sklepie i usprawnia płacenie za zakupy.
Całość działa na zasadzie komunikacji internetowej z centralnym serwerem. System znajduje się w fazie testów – sprawdza go 100 klientów.

Odcisk palca zamiast karty
Zwiedzanie sklepu przyszłości rozpoczynamy od punktu obsługi klienta. Naszym przewodnikiem jest Marcos Fernández. Już na początku musimy zdecydować czy będziemy płacić konwencjonalnie, tj. gotówką, bądź kartą, czy może zdecydujemy się uregulować należność za zakupy, posługując się odciskiem palca. Wybieramy tę ostatnią opcję. Pracownica Reala skanuje kciuk i przetwarza linie papilarne na jednorazowy kod (ciąg cyfr). Nie ma potrzeby podawania żadnych danych osobowych.
Na podłodze przed punktem obsługi klientów, w głównej alejce przed kasami, znalazła się wirtualna podłoga przedstawiająca grę dla dzieci, która jest jednocześnie reklamą sklepu. Pozwala to rodzicom w spokoju załatwić potrzebne formalności. Obok ustawiono obrotowy, podświetlany słup prezentujący ofertę produktową placówki.

Wchodzimy na salę sprzedaży
Gęsto rozmieszczone kioski informacyjne dostarczają efektownych, multimedialnych informacji o produktach. Oprócz zalet towarów, wskazują również drogę do miejsc, w których można je znaleźć. Rozpoczynamy od stoiska muzycznego. W dziale z płytami CD i DVD znalazły się stanowiska do odsłuchiwania wybranych utworów. I wcale nie trzeba do tego słuchawek na uszy. Wystarczy stanąć pod specjalnym „prysznicem dźwiękowym”, żeby usłyszeć żądaną piosenkę (dźwięk znakomitej jakości). Co najważniejsze, nie przeszkadzamy innym osobom robiącym zakupy, bo muzykę słychać jedynie pod „prysznicem”. Podobną technologię wykorzystano na innych stoiskach – np. przy regale z rowerami do uszu dobiega szum rowerowych szprych... Na dziale sportowym klienci mogą wypróbować stacjonarne rowery, steppery czy bieżnie. Wszystkie urządzenia są rozłożone i gotowe do użycia. – Dzięki temu zabiegowi, sprzedaż wzrosła nam wyraźnie – przyznaje Marcos Fernández.

„Inteligentne” wagi
Znaną już z głównej alei, wirtualną podłogę spotykamy również w dziale rybnym – buduje atmosferę. Na stoisku owocowo-warzywnym zwracają uwagę „inteligentne” wagi. Mają wbudowaną kamerę, która rozpoznaje ważony asortyment i nie trzeba już przebijać się przez rozbudowane, kilkustopniowe menu, żeby znaleźć np. piktogram z bananami. Rozwiązanie sprawdziło się i jest wdrażane w kolejnych Realach. W Polsce można je spotkać w ponad 30 hipermarketach niemieckiej sieci.

Stawiają na RFID
Na stoisku mięsnym znajduje się dość duże okno, przez które na bieżąco można obserwować jak przygotowywane i porcjowane jest mięso. Mięsna lada jest długa na 22 metry i dostępna z każdej strony. Wypełniają ją tacki wyposażone w chipy, stanowiące element nowoczesnej technologii RFID (radio frequency identification) – systemu kontroli przepływu towarów w oparciu o fale radiowe. Pod spodem w ladach zainstalowano na próbę czytniki i transponder. – W chipie zapisano całą drogę, jaką przebył dany produkt i wszelkie informacje na jego temat. 80 proc. procesów logistycznych w sieci Real w Niemczech objętych jest już tą technologią – mówi Fernández.
W Niemczech i we Francji Metro wdrożyło RFID w około 400 sklepach. Specjalne etykiety stosuje już ponad 200 dostawców współpracujących z koncernem. Tylko we Francji w przyszłym roku w systemie RFID zostanie obsłużonych 1,3 mln palet z produktami.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „WIADOMOŚCI HANDLOWE”

Źródło: Wiadomości Handlowe
10 listopada 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram