Sieci handlowe zarobią na „500+”

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Foto: Największy wzrost siły nabywczej zanotuje większość powiatów województw podkarpackiego i małopolskiego.

Wypłaty w ramach rządowego programu „Rodzina 500+” już ruszyły. Tylko w tym roku na ten cel zostanie przeznaczono około 17 mld zł, a w roku 2017 ta kwota wzrośnie do około 20 mld zł. Kto na tym zarobi? M.in. sklepy i punkty usługowe w mniejszych miejscowościach.

Z danych GfK Polonia wynika, że siła nabywcza konsumentów w powiatach do końca roku wzrośnie średnio o 2,1% dzięki wypłatom pieniędzy z programu 500+. Oznacza to, że na terenie kraju znajdą się powiaty, w których wzrost będzie znacznie wyższy, a tym działające na ich terenie sklepy i punkty usługowe mogą liczyć na znaczny wzrosty sprzedaży.

Przemysław Dwojak, Retail and Real Estate Consulting Director w GfK zakłada, że sklepy zlokalizowane w obszarach o największym przyroście zamożności będą drugim po konsumentach głównym beneficjentem programu 500+.

Firma badawcza szacuje, że najmocniej siła nabywcza konsumentów wzrośnie w powiatach województw podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, a także powiatów położonych na południu, zachodzie i wschodzie Mazowsza. Jednak największy wzrost, sięgający nawet 3,6%, zanotuje większość powiatów województw podkarpackiego i małopolskiego.

Najmniejsze wpływ na możliwości nabywcze konsumentów program 500+ będzie miał w największych aglomeracjach miejskich, a także w województwach położonych na zachodzie i na południowym-zachodzie kraju.

GfK Polonia prognozuje, że firmy handlowe, które mają najmocniej rozbudowane sieci w województwach położonych na  ścianie wschodniej mają szanse na znaczne zwiększenie obrotów dzięki rządowemu programowi wsparcia.

Na uwagę zasługuje fakt, że sieci franczyzowych takich jak Nasz Sklep, czy Stokrotka nprawdopodobnie nie obejmie planowany podatek od sprzedaży detalicznej, co będzie dodatkowym wzmocnieniem tych podmiotów w walce konkurencyjnej. Nie tylko popularne sieci sklepów skorzystają z co miesięcznych wypłat, które zasilą domowe budżety Polaków. Więcej o tym kto zarobi na programie 500+ piszemy w najnowszym numerze magazynu „Franczyza&Biznes”. Zachęcamy do lektury!

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram