Sieć restauracji Polskie Jadło ogłasza upadłość

Autor: Redakcja
Data dodania: 1 października 2012
Kategoria:
polskie-jadlo-lokal

Zaciągnięte pięć lat temu kredyty pogrążyły Polskie Jadło. I choć restauracje należące do Jana Kościuszki nie narzekają na brak klientów, nie uchroniło to jednak przed złożeniem wniosku o upadłość układową – spółka chce negocjować spłaty długów.

Po gruntownej i bardzo szczegółowej analizie sytuacji spółki zarząd uznał, że wyczerpane zostały wszelkie przesłanki wynikające z obowiązującego prawa, obligujące do skierowania wniosku. Jednocześnie zarząd, dostrzegając możliwość kontynuowania działalności spółki, zaproponował możliwość zawarcia układu z wierzycielami - napisano w komunikacie.

Spółka Polskie Jadło prowadzona przez Jana Kościuszkę zarządza restauracjami: Polskie Jadło, Gościniec, Pierogarnie Kościuszko, W Starej Kuchni i Złote Prosię, ponadto sprzedaje wędliny, pieczywo, wyroby cukiernicze, nabiał oraz wyroby o przedłużonym terminie przydatności w formie konserw w słoikach.

Spółkę stworzył Jan Kościuszko, który po sukcesie założonej w 1995 r. firmy Chłopskie Jadło sprzedał markę firmie Sphinx, by zacząć podobny biznes z podobną nazwą: Polskie Jadło.

Firma podała, że w pierwszym półroczu 2012 r. zarobiła 217 tys. zł. Mimo to w piątek złożyła wniosek o upadłość układową.

W ubiegłym tygodniu, bank BNP Paribas wypowiedział spółce pożyczkę we frankach. W ciągu dwóch tygodni od opublikowania tej informacji wycena giełdowa Polskiego Jadła spadła o jedną czwartą.

Ze spłatą kredytu Polskie Jadło boryka się od 2008 r, kiedy to spółka zaciągnęła kredyt. Kłopoty zaczęły się, gdy w trwającym kryzysie szwajcarska waluta gwałtownie się umocniła, a wartość kredytu zaciągniętego przez firmę Kościuszki wzrosła o 50 proc. do niemal miliona franków szwajcarskich.

Jan Kościuszko w zeszłym roku rozpoczął ekspansję, otwierając restauracje Pit Stop na autostradzie A4. W ciągu kilku lat chciał zawojować rynek przydrożnych jadłodajni.

Marta Rolka

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram