Sieć Matrasu na sprzedaż

Autor: Redakcja
Kategoria:
Matras

Potężne zmiany czekają rynek księgarski. Pod młotek idzie druga co do wielkości sieć księgarń - Matras. Sieć już od dłuższego czasu boryka się z problemem braku płynności finansowej.

Kupnem sieci zainteresowanych jest 4 inwestorów. Są wśród nich również wydawcy. Już w połowie zeszłego roku do kupna firmy przymierzał się fundusz Ipopema, oferując 26 mln zł. Teraz przejęciem sieci zainteresowane są również firmy wydawnicze.

Matras jest łakomym kąskiem. To druga co do wielkości sieć księgarni na rynku - ma ok. 180 placówek, sporo z nich usytuowanych jest w galeriach handlowych. Więcej ma tylko Empik (ok. 200), oferuje jednak szerszy wachlarz towarów i usług. 90% przychodów Matrasa pochodzi ze sprzedaży książek. Mała dywersyfikacja powoduje problemy - Matras potrafił już na kilka miesięcy zamrozić wypłaty faktur dla niektórych wydawców, by spłacić innych. Trzeba jednak przyznać, że podobne problemy miał swego czasu Empik.

Matras powstał na bazie katowickiej księgarni, dołączały do nich przejmowane dawne Domy Książki i nowe punkty.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram