SGAM Private Equity Eastern Europe kupił Fornetti

Autor: Redakcja
Data dodania: 16 stycznia 2008
Kategoria:

Fundusz inwestycyjny Societe Generale Asset Management Private Equity Eastern Europe zakupił ponad 80 proc. udziałów w spółce Fornetti Wrocław, która zarządza franczyzową siecią mini piekarni.

Fornetti to sieć mini piekarni oferujących wyroby piekarnicze „prosto z pieca”. Punkty sieci zlokalizowane są najczęściej w hipermarketach i centrach handlowych. Firma rozwija się przede wszystkim poprzez franczyzę i obecnie, z blisko 300 punktami, jest jednym z liderów wśród franczyzowych sieci gastronomicznych w Polsce. Fornetti Wrocław posiada ponadto zakład produkcyjny we Wrocławiu oraz pięć centrów dystrybucyjnych obsługujących punkty sieci w regionach.
Nieznana jest dokładna wartość transakcji, jednak wiadomo, iż wyniosła ona około 10 mln EUR. Przedstawiciele funduszu zapowiadają kilkukrotne zwiększenie liczby punktów sieci poprzez dalszą sprzedaż licencji franczyzowych, a także zamierzają poszerzyć ich asortyment i rozbudować zakład produkcyjny firmy.
To jedna z pierwszych w naszym kraju transakcji, w których fundusz inwestycyjny inwestuje znaczne środki w firmę, której główną wartością jest rozwijana przez nią sieć franczyzowa.
„To pierwsza w Polsce inwestycja tego typu na tak dużą skalę.” – mówi Mariusz Kamiński z Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych, firmy konsultingowej specjalizującej się w doradztwie franczyzowym – „Zainwestowano duże środki w firmę, której głównym aktywem jest sieć franczyzowa. Być może to oznacza, że polski rynek franczyzowy stał się na tyle atrakcyjny, aby zainteresować naprawdę dużych i poważnych inwestorów.” Kamiński uważa, że po tej transakcji wśród inwestorów może wzrosnąć zainteresowanie dobrze zarządzanymi i posiadającymi perspektywy rozwoju polskimi sieciami franczyzowymi.
SGAM Eastern Europe to część grupy Societe Generale odpowiedzialna za inwestycje w regionie Europy Centralnej i Wschodniej. Zarządza między innymi funduszem SGAM Eastern Europe Fund, z którego środki są obecnie inwestowane w średniej wielkości spółki z sektora detalicznego. Jedną z pierwszych inwestycji funduszu w Polsce jest zakup udziałów w spółce Fornetti Wrocław.
Przedstawiciele funduszu już zapowiadają kolejne transakcje. Niewykluczone, że także w Polsce.

Agata Zarębska 16.01.2008 r.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram