Sfinks opóźnia przejęcie Da Grasso

Autor: Redakcja
Data dodania: 4 lutego 2010
Kategoria:

sfinkspolskaAktualny termin to najpóźniej koniec lipca 2010 roku. Najbliższe plany, oprócz przyłączenia sieci pizzerii, obejmują też rozwój konceptu Wook oraz restrukturyzację sieci lokali Sphinx i Chłopskie Jadło.

Sieć pizzerii oraz restauracji Da Grasso licząca w sumie ok. 180 lokali opiera się niemal w całości na franczyzobiorcach. Dzięki niej Sfinks chce poszerzyć swoją ofertę o restauracje z jedzeniem włoskim. Zanim to się jednak stanie, Da Grasso ma przedstawić Sfinksowi szczegółowe założenia i dane liczbowe dotyczące sieci. Strony ustaliły, że nastąpi to do 31 marca. Na podstawie tych danych Sfinks przygotuje biznesplan dla Da Grasso. Będzie on stanowił wspólny dokument stron wskazujący na sposób i model postępowania służacy realizacji założeń biznesowych.

Zarząd Sfinksa wydaje się już jednak zdecydowany co do przejęcia. - Po kompleksowym badaniu pozytywnie oceniamy perspektywę włączenia Da Grasso do naszego portfolio i synergie, jakie możemy osiągnąć z tego tytułu. Jeszcze przed zamknięciem transakcji i włączeniem Da Grasso do grupy Sfinks, chcemy przez kilka miesięcy dopracować obszary kluczowe dla efektywnej współpracy obu firm – komentuje Tomasz Morawski, wiceprezes zarządu Sfinks Polska.

Notowana na giełdzie spółka wciąż też nie ma kapitału na przejęcie Da Grasso. Zamierza go dopiero pozyskać z najbliższej emisji akcji. Zapisy na walory spółki już ruszyły i potrwają do 9 lutego. Celem głównym emisji jest spłacenie długu wobec prezesa Sylwestra Cacka (ok. 35 mln zł). Na przejęcie Da Grasso Sfinks będzie potrzebował 20 mln zł. Wartość całej transakcji może dojść do 40 mln zł, kolejne kwoty będą jednak uiszczane w zależności od wyników sieci w latach kolejnych, do 2014 roku.

Obecnie Sfinks Polska zarządza sieciami Sphinx, Chłopskie Jadło i Wook. One także są prowadzone przez franczyzobiorców. Wszystkie trzy marki są zarządzane w identyczny sposób, tzn. Sfinks odpowiada za pozyskanie odpowiedniej lokalizacji, organizowanie wystroju i aranżacji restauracji, finansowanie całej inwestycji, a także szkolenie personelu. Następnie oddaje tak przygotowaną restaurację operatorowi, z którym podpisuje umowę franczyzową. Wszystkie aktywa restauracji pozostają właśnością Sfinksa. Operator może zaś liczyć na część zysku, jaką wypracuje prowadzona przez niego restauracja.

Mimo iż operatorzy restauracji Sphinx, Chłopskie Jadło i Wook franczyzodawcy nie zmieniają jak to będzie miało miejsce w przypadku Da Grasso, to także muszą się liczyć ze sporymi zmianami zasad funkcjonowania. Sfinks bowiem chce wprowadzić modyfikacje w umowach franczyzowych, które będą bardziej zabezpieczały jego interesy, o czym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu w artykule Sfinks zmienia umowy franczyzowe.

Zaostrzenie polityki zarządzania siecią wiąże się z chęcią poprawy wyników finansowych. Po trzech kwartałach 2009 r. spółka miała 136 mln zł przychodów, o 23 mln zł mniej niż rok wcześniej. Do tego wykazała stratę netto w wysokości ponad 32 mln zł. W najbliższym czasie spółka skoncentruje się m.in. na przeglądzie i restrukturyzacji swojej sieci. Będzie to w szczególności dotyczyć restauracji zagranicznych, lokali prowadzonych pod marką Chłopskie Jadło oraz lokali jeszcze nieotwartych. Szczególny nacisk zamierza natomiast położyć na rozwój marki Wook.

Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy
Data dodania: 5 sierpnia 2022
Żabka liczy już 8500 sklepów

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram