Sfinks czy Feniks, czyli afera lokalowa

Autor: Redakcja
Data dodania: 3 listopada 2009
Kategoria:
afera.gif
afera.gifW Poznaniu i Katowicach m.in. na rogu Korfantego mieści się restauracja Feniks, choć jeszcze do niedawna lokal ten należał do spółki Sfinks Polska. Wystrój i obsługa pozostała ta sama - zmieniona została jedynie nazwa lokalu. Sfinks nazywa ten proces "nieuczciwą konkurencją". Z kolei zdaniem RC Union Sfinks nie był w stanie zapewnić utrzymania ciągłości prowadzenia działalności przez franczyzobiorców.

I wszystko wskazuje na to, że sprawa zakończy się w sądzie.
Giełdowa spółka domaga się zmiany nazwy i oferty restauracji, należących do firmy R&C Union. Zdaniem Bogdana Bruczko, Wiceprezesa Zarządu Sfinks Polska SA spółka R&C Union, która zarządza lokalami Feniks, przez wiele miesięcy łamała prawa do własności przemysłowej, dopuszczając się jednocześnie naruszania zasad uczciwej konkurencji. - Dlatego już w sierpniu br. wystosowaliśmy do R&C Union żądanie zaprzestania łamania naszych praw oraz wezwanie do zapłaty 18,3 mln zł odszkodowania z tego tytułu. Mimo iż początkowo byliśmy skłonni zgodzić się na polubowne rozstrzygnięcie sprawy, wobec odrzucenia przez R&C Union minimalnych warunków ugody oczekiwanych przez nas, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przekażemy sprawę do sądu -kończy Bruczko.
 
Swoja opinię w tej sprawie dla portalu www.franczyzawpolsce.pl wyraziła także spółka R&C UNION SA.  - W związku z obserwowaną w ostatnim okresie recesją, objawiającą się również w branży gastronomicznej, R&C UNION SA postanowiło wdrożyć koncept Fenix w celu uzupełnienia oferty. Bezpośrednim impulsem dla wdrożenia nowej koncepcji restauracji były zgłoszenia właścicieli nieruchomości, w których wcześniej prowadzone były restauracje SPHINX, a także samych franczyzobiorców Sfinks Polska - mówi przedstawiciela firmy Joanna Wolf. Jej zdaniem wnioski te wynikały z tego, że Sfinks Polska nie był w stanie regulować swoich zobowiązań między innymi wobec właścicieli lokali, ani też zapewnić utrzymania ciągłości prowadzenia działalności przez franczyzobiorców Sfinks Polska, którzy zamierzali utrzymać swoje przedsiębiorstwa wraz z kadrą. - W konsekwencji na przełomie lutego i marca 2009 złożony został przez tę firmę wniosek o upadłość . W taki właśnie sposób zostały podpisane umowy na 3 lokale (2 w Katowicach i 1 w Poznaniu ), które rozpoczęły z nami współpracę na podstawię umowy franchisingu pod marką FENIX - mówi Wolf.
 
Marka FENIX jest marką należącą do spółki R&C UNION SA od 2003 roku. Była rozważana jako alternatywny koncept w stosunku do restauracji typu "upper-casual dinning" - SIOUX. Oferta restauracji Fenix, działających w obrębie restauracji typu "casual dinning" została opracowana z myślą dla mniej zamożnej części konsumentów.
 
FwP, 3 listopada 2009

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy
Data dodania: 5 sierpnia 2022
Żabka liczy już 8500 sklepów

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram