Semax ogłosił upadłość. Czy Raiffeisen Bank sprzedawał bezwartościowe obligacje?

Autor: Redakcja
Data dodania: 31 marca 2009
Kategoria:
semax_logo1.png

semax_logo1.pngO upadłości poznańskiej spółki Semax wcześniej wiedziała prasa niż dziesiątki przedstawicieli sklepów przynależących do sieci franczyzowych rozwijanych przez spółkę.

Czwartek 26 marca
Zarząd Semaxu jest nieuchwytny

Po pierwszych doniesieniach w mediach na temat upadłości firmy Semax postanowiliśmy skontaktować się z zarządem spółki – niestety byli oni nieuchwytni. Udało nam się natomiast dodzwonić, do osób odpowiedzialnych za kontakty z przyszłymi franczyzobiorcami. Jako osoby nieupoważnione – nie chcieli z nami rozmawiać na temat medialnych doniesień o upadłości spółki. Nie zaprzeczali, ale tez nie potwierdzili tych informacji. Dowiedzieliśmy się od nich natomiast, że zainteresowani otwarciem sklepów pod jedną z marek, które oferuje Semax nadal mogą przystąpić do sieci franczyzowej.

deep_fotka.jpgPiątek 27 marca
Franczyzobiorcy nic nie wiedzą o upadłości spółki

Ponownie próbowaliśmy skontaktować się z kimś, kto mógłby udzielić nam jakichkolwiek informacji na temat upadłości Semax i ponownie bezskutecznie. W siedzibie firmy poinformowano nas, że kontakt z osobami upoważnionymi do kontaktu z mediami jest niemożliwy. Postanowiliśmy porozmawiać z przedstawicielami sklepów przynależących do sieci franczyzowej Deep i Vabbi. Większość z nich od nas dowiedziała się o prasowych doniesieniach. Dowiedzieliśmy się również, że w czwartek 26 marca wszyscy kierownicy jednostek franczyzowych otrzymali wezwanie do siedziby spółki, do Poznania na spotkanie z zarządem spółki Semax. Nie zostali jednak poinformowani, czego ma dotyczyć spotkanie. Zastępca kierownika jednego ze sklepów Vabbi przyznał w rozmowie z portalem www.franczyzawpolsce.pl, że próbowali oni dowiedzieć się czegoś więcej kontaktując się z przedstawicielami innych sklepów w sieci.

Poniedziałek 30 marca
Co dalej z franczyzobiorcami?

Przez cały dzień próbowaliśmy porozmawiać z prezesem spółki – kolejny raz bezskutecznie.  Rozmawialiśmy natomiast z franczyzobiorcami. Nie chcą oni rezygnować z prowadzenia sklepów. Zastanawiają się nad przejściem do innego systemu franczyzowego albo nad prowadzeniem salonu innych marek odzieżowych. Niektórzy z nich nie mogą zrezygnować z prowadzenia sklepu ze względu na długoterminowy okres najmu lokalu. Nieliczni biorą pod uwagę przebranżowienie, większość z naszych jednak rozmówców chce nadal sprzedawać odzież. Dalej mnożą się jednak pytania: co z pracownikami sklepów własnych Semaxu? Zwolnią wszystkich od razu, czy będą kontynuować pojedyncze zwolnienia w kolejnych sklepach? Jak długo jeszcze, no i co z przyszłymi wynagrodzeniami?

Wtorek 31 marca
Raiffeisen Bank sprzedawał bezwartościowe obligacje?

Zarząd Semaxu nadal poza zasięgiem mediów. Tymczasem na formach internetowych (gazeta.pl, bankier.pl)pojawiły się pierwsze wątki na temat upadłości Semaxu. Internauci nie mogąc uzyskać jakichkolwiek informacji od spółki, dzielą się własnymi spostrzeżeniami: „Padła spółeczka - po 30-tym wszyscy w sklepach dostaną wypowiedzenia” (Ryszard)”; „Semax ogłosił upadłość i do końca sprzedawali bezwartościowe obligacje przez Raiffeisen Bank który oczywiście o niczym" nie wiedział" -wkręcili wielu na dużą kasę!!!”(Weronika). „Złożył wniosek o upadłość z możliwością układu, mają zadłużenia w podatku Vat, ZUS, za wynajem lokali, kredyty w banku i ....do końca sprzedawali obligacje przez bank....Obecnie mają zablokowane konta na których są pewnie i moje pieniądze ponieważ kupiłem przez Reiffaisen nic nie warte ich obligacje!!!! Ciekawe że nikt tego nie sprawdzał i na miesiąc przed upadłością pewien znany bank jw. wciskał bezwartościowe papiery (…) Dostałem informacje z banku że pieniędzy nie będzie i takie tam. Bank przesłał mi pocztą wniosek o upadłość Semaks itd!!!”(moon). Raiffeisen sprzedawał obligacje na 10%, czyli tak jak na zwykłej lokacie w zwykłym banku. Gwarantowano, że to pewna inwestycja. O wypowiedź w tej sprawie zwróciliśmy się do Raiffeisen Banku. Teraz czekamy na odpowiedź.

Historia spółki…
…czyli od czego się zaczęło

Firma Semax powstała w 1989 roku. Jej założycielami byli Wojciech Majchrzak, Mariusz Szeib i Mieczysław Trzeciak. W pierwszych latach działalności Semax był hurtownią odzieżową i obsługiwał klientów w promieniu 100 km od Poznania. Z roku na rok spółka stale zwiększała jednak zatrudnienie i przed ostatnie dziesięć lat notowała wzrost przychodów w skali o 30 - 50% rocznie. Semax został projektantem odzieży. Pierwszą stworzoną przez firmę marką był Deep (wcześniejsza nazwa Deep Taste of Cotton). Pojawiła się ona w połowie lat dziewięćdziesiątych na podkoszulkach z czystej bawełny.  Od 1999 roku rozwijana była sieć sklepów Vabbi Factory Outlet (klienci mogli tam kupić produkty pochodzące z końcówek kolekcji bądź nadwyżek produkcyjnych w cenie dużo niższej niż w sklepach firmowych). W 2002 roku powołano do życia adresowaną do dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów markę Hot Oil. W 2005 roku w całym kraju działało już około 120 licencjonowanych punktów sprzedaży tej marki. W 2007 roku Semax pomyślał o debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie. Emisje zaplanowano na 2008 rok. W jednym z wywiadów prezes spółki Mariusz Szeib powiedział wówczas: - Debiut w tej chwili jest możliwy, dlatego że nasze obroty przekroczyły już 100 mln zł, lecz chcąc dostać lepszą wycenę akcji, wolimy poczekać z wejściem na giełdę do końca roku 2008, kiedy spodziewamy się obrotów na poziomie 200 mln zł -. Uzyskane z wejścia na giełdę pieniądze (zakładano, że będzie to ok. 50 mln zł) miały pomóc w rozwoju sieci sklepów. W 2008 roku jednak firma obwieściła mediom, że na giełdzie zamierza zadebiutować najwcześniej w 2010 roku. Być może już wtedy spółka miała pierwsze problemy. Dziś  już wiemy, debiutu giełdowego nie będzie. Semax ogłosił upadłość.

Czytaj również:
Dalszy ciąg upadłości Semaxu, 1 kwietnia 2009 r.

Agnieszka Grabuś, 31 marca 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram