Semax jednak bez ugody

Autor: Redakcja
Data dodania: 12 maja 2009
Kategoria:
semax_logo1.png

    semax_logo1.pngTylko na portalu www.franczyzawpolsce.pl - pierwszy raz w mediach po ogłoszeniu upadłości - o przyszłości marek Rabbi, Deep i Hot-Oil mówi prezes Semaksu Mariusz Szeib.

Na jakim etapie jest postępowanie upadłościowe firmy, wkroczył już syndyk?
Firma Semax S.A. czeka na wyznaczenie Syndyka przez właściwy Sąd Gospodarczy.

Co było głównym powodem podjęcia takiej decyzji?
Powodem zmiany wniosku była pogarszająca się sytuacja w sieciach Deep i Hot-Oil i wymawianie kolejnych lokalizacji przez wynajmujących. Wkroczenie syndyka będzie mogło otworzyć drogę do konkretnych działań umożliwiających sprzedaż funkcjonujących elementów majątku, a tym samym lepsze zaspokojenie wierzycieli i zachowanie wielu miejsc pracy.

Kiedy Zarząd Spółki zdecydował o rozwiązaniu firmy?
Zmiana wniosku na likwidacyjny miała miejsce 30 kwietnia 2009 roku.  

Podobno problemy w spółce pojawiły się dużo wcześniej, o niczym świadczą choćby przeceny -50 w sezonie?
Każdej spółce zdarzają się lepsze i gorsze kolekcje. Aby poprawić cash flow różne spółki w przeszłości także dokonywały podobnych zabiegów, a obecnie funkcjonują niezagrożone.

Czy zarząd zaproponował franczyzobiorcom jakieś wyjście z tego problemu?
Zarząd odbył, wkrótce po zgłoszeniu wniosku o upadłość z możliwością zawarcia układu (19.03.2009), spotkania z partnerami, franczyzobiorcami wszystkich sieci. 23.03.2009 z sieciami Deep i Hot-Oil, a 27.03.2009 z siecią Vabbi. Partnerzy sieci Deep i Hot-Oil zostali poinformowani o możliwości nawiązywania współpracy z innymi sieciami odzieżowymi. Zarząd wysłał także propozycje przejęcia sklepów franczyzowych do innych sieci odzieżowych. Według posiadanej wiedzy znaczna część sklepów skorzystała z różnych ofert złożonych przez inne sieci. Ze względu na zainteresowanie zakupem całej sieci Vabbi przez inwestorów, partnerzy Vabbi czekają na rozwiązanie sytuacji prawnej. Część z nich prowadzi negocjacje na własną rękę.

Zaraz po ogłoszeniu informacji o postępowaniu upadłościowym zarzucano Państwu złe informowanie partnerów w sieci. Niejednokrotnie o upadłości firmy dowiadywali się wcześniej z prasy niż od centrali firmy. Dlaczego?
Zarząd przyjął politykę informowania o zdarzeniach, które są potwierdzone. Komunikat prasowy o sytuacji został przekazanych 03.04.2009, a więc wkrótce po tym jak wniosek o upadłość został skutecznie dostarczony. Również tym czasie wysłano informację do wszystkich pracowników firmy. Kadra kierownicza została poinformowana na indywidualnym spotkaniu niezwłocznie po złożeniu wniosku.

Czy sklepy partnerskie dostały premie z Semaxu za wyrobienie planu?
Z informacji uzyskanych od szefów poszczególnych sieci sklepy partnerskie otrzymywały premie o ile plany były wykonywane. Pracownikom sklepów własnych umniejszono premie uznaniowe o 50% w marcu 2009 ze względu na trudną sytuację na rynku.

Deep i Hoi - Oli schodzą z rynku?
Jeśli żadna z firm nie będzie zainteresowana odkupem od syndyka elementów masy upadłościowej, w tym znaków firmowych to znikną one z rynku. Byłaby to ogromna strata bo np. marka Deep w rankingu „Rzeczypospolitej” 500 najcenniejszych marek w 2008 została wyceniona na ponad 15 mln.

Czy to prawda  że jakaś firma wykupiła markę Hot Oil?
Zarząd prowadzi bardzo zaawansowane rozmowy w tej sprawie. Ostateczną transakcję będzie musiał zatwierdzić syndyk, którego jak informowano jeszcze w firmie nie ma. Przedłużenie takiego stanu może te plany pokrzyżować.

Czy to prawda, że jeżeli nikt nie wykupi Vabbi od syndyka to Vabbi zostanie zamknięte?
Sieć Vabbi to najlepiej funkcjonująca część spółki Semax, nawet w czasach obecnego kryzysu. Prowadzone są rozmowy z kilkoma inwestorami, ale tylko syndyk może doprowadzić do ich finalizacji.

Kiedy o problemach firmy poinformowano Raifeisen Bank?
Bank Raiffeisen informowano o bieżącej sytuacji w firmie zgodnie z wymogami.

Chciałby Pan dodać coś jeszcze?
Zarząd spółki Semax zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i problemów spowodowanych bieżącym obrotem sytuacji. Nie negując nietrafności części swoich decyzji, widocznych z obecnej perspektywy pragnie równocześnie zwrócić uwagę na obecne, wyjątkowo niekorzystne warunki makroekonomiczne w skali światowej i krajowej. To nie przypadek, że wiele innych firm odzieżowych tak krajowych, jak i zagranicznych, o czym donoszą codziennie media, również przeżywa wyjątkowo ciężkie chwile jakie w przeszłości nigdy nie miały miejsca. Znane są z mediów przypadki innych firm z tego sektora, jeszcze do niedawna ikon polskiego przemysłu odzieżowego, które w ostatnim czasie także złożyły lub noszą się z zamiarem złożenia wniosku o upadłość. Problemy firmy Semax działającej na rynku dwie dekady wpisują się w dramatyczną sytuację panującą na rynku. Zarząd dąży z pełnym zaangażowaniem do zachowania przynajmniej części przedsiębiorstwa. To nie łatwe zadanie zależy od wielu czynników, często znajdujących się poza kontrolą.

Rozmawiała Agnieszka Grabuś, 12 maja 2009 r.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram