– Podtrzymujemy nasze stanowisko zmierzające do zaskarżenia dyrektywy tytoniowej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedział minister gospodarki Janusz Piechociński podczas briefingu prasowego. Szef resortu rozmawiał także z przedstawicielami branży tytoniowej.
Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że dzięki działaniom Polski na forum UE udało się wyeliminować z dyrektywy dużą ilość niekorzystnych z punktu widzenia przedsiębiorców zapisów dotyczących m.in. produkcji i sprzedaży papierosów typu slim.
– Przedłużono także okres przejściowy wejścia w życie dyrektywy zakazującej produkcji i sprzedaży mentoli z 1,5 roku do 6 lat – przypomniał.
W opinii szefa resortu gospodarki, objęcie mentolu zakazem narusza m.in. zasadę proporcjonalności, zgodnie z którą wszelkie środki podejmowane przez UE muszą być odpowiednie i niezbędne do osiągnięcia zamierzonego celu.
– Ustawodawca nie wziął pod uwagę żadnego z argumentów przeciwko wprowadzeniu zakazu dotyczącego papierosów mentolowych i nie rozważył jego wpływu na nielegalny handel – podkreślił.
Podczas rozmów z przedstawicielami branży tytoniowej wicepremier Piechociński przypomniał, że zakaz nałożony na papierosy mentolowe narusza zasadę pomocniczości, ponieważ uregulowanie tej kwestii należy do kompetencji państw członkowskich. Ponadto skutki tego zakazu w różnym stopniu dotyczyć będą poszczególnych państw UE - m.in. ze względu na różne preferencje konsumentów.