Ruch SA może sprzedać sieć i coffee

Autor: Redakcja
Data dodania: 18 listopada 2008
Kategoria:
Ruch SA przyznaje, że ma kłopoty z projektem sieci kawiarni i coffee. Spółka stara się poprawić wyniki tego segmentu swojej działalności, nie wyklucza jednak sprzedaży sieci.

Rada nadzorcza Ruch SA może pod koniec listopada zatwierdzić strategię spółki do 2011 r. Plany zakładają, że spółka osiągnie w 2009 roku zysk operacyjny, a inwestycje wyniosą ok. 70 mln zł. Środkami do osiągnięcia tego celu mają być obniżenie kosztów działalności, poprawa rentowności, optymalizacja i wzrost jakości sieci detalicznej, koncentracja na modernizacji i optymalizacji działalności podstawowej i ograniczenie wydatków inwestycyjnych do niezbędnych. Spółka planuje rozwijać kolportaż prasy, handel FMCG, budować nowe obszary sprzedaży.
Podczas konferencji prasowej Włodzimierz Biały, prezes Ruch SA odniósł się między innymi do projektu budowy sieci kawiarni i coffee, który, jak przyznał przysparza spółce problemów.
"Mamy z tym projektem trochę kłopotów. Martwią nas wysokie koszty działalności, które jesteśmy zmuszeni płacić, wysokie koszty przejęć lokali i częściowo nietrafione lokalizacje" – powiedział prezes. Według Białego dalsze losy rozwijanej z impetem i liczącej obecnie 25 lokali sieci nie są przesądzone.
"Niewątpliwie ten projekt nas w tej chwili mocno zajmuje. Staramy się optymalizować to przedsięwzięcie i poprawić wyniki. Zobaczymy z jakim skutkiem. Na razie nie możemy mówić o żadnym scenariuszu. Może będziemy go kontynuować, może zamykać, może będziemy chcieli go sprzedać. Na razie będziemy się mu przyglądać" – dodał. Mimo to, jeszcze w tym roku liczba kawiarni należących do sieci zwiększy się o trzy.
Ruch rozważa także nowe projekty. Pod koniec grudnia lub na początku 2009 roku Ruch chce wystartować z projektem usług kurierskich, początkowo dostarczając paczki od nadawców biznesowych – sklepów internetowych. Firma chce bowiem, jak powiedział prezes, "zoptymalizować i wykorzystać synergię tego wszystkiego co działa w Ruchu". Dzięki temu możliwe jest rozwinięcie tej nowej gałęzi działalności przy stosunkowo niewysokich nakładach inwestycyjnych.
Plany spółki zakładają także możliwość sprzedaży lub wykorzystanie do projektów deweloperskich nieruchomości należących do Ruch SA, których jest obecnie 370. "Jednak to, co się dzieje w tym roku na rynku nie zachęca do tego, żeby realizować każdy projekt deweloperski z zamkniętymi oczami. Jeśli byśmy chcieli realizować jeden czy dwa takie projekty, to byłoby to poprzedzone analizą" – powiedział Włodzimierz Biały.
Narastająco po trzech kwartałach 2008 roku Ruch miał 19,3 mln zł straty operacyjnej wobec 25,6 mln zł zysku rok wcześniej, 10,7 mln zł straty netto wobec 26,4 mln zł zysku rok wcześniej, a przychody ze sprzedaży wyniosły odpowiednio 3,14 mld zł wobec 3,09 mld zł.

18 listopada 2008 r.
Agata Zarębska

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram