Rozwój sieci-TAK, franczyza-NIE

Autor: Redakcja
Data dodania: 4 lipca 2008
Kategoria:
Nordea Bank Polska SA, który aktualnie posiada 1oo oddziałów, do końca 2009 roku zamierza ich ilość zwiększyć do 200.


Do końca przyszłego roku Grupa Nordea ma znacznie wzmocnić swoją pozycję w Polsce. Przyczyni się do tego między innymi realizacja największego w krajach tzw. Nowej Europy projektu Turbo, czyli utworzenia 150 nowych placówek bankowych w ciągu zaledwie 3 lat. Te założenia stawiają Nordea Bank wśród instytucji otwierających największą liczbę oddziałów rocznie. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych sieci bankowych w Polsce, bank Nordea nie będzie się rozwijał poprzez otwieranie placówek franczyzowych, a wyłącznie poprzez placówki własne.

Projekt „Turbo”
Turbo to nazwa projektu rozwoju sieci oddziałów budowanych według nowego modelu. We wszystkich nowych placówkach klienci mogą korzystać z wielokanałowego dostępu do usług 24 godziny na dobę. Umożliwiają to bankomaty wyposażone w funkcję wpłat, infomaty z dostępem do bankowości elektronicznej oraz telefon, poprzez który można na przykład założyć lokatę czy sprawdzić saldo rachunku. Z planowanym wzrostem liczby placówek wzrośnie także zatrudnienie. W projekcie Turbo znajdzie je łącznie 800 osób, z czego 750 to pracownicy bezpośredniej obsługi klienta. Nowa kadra przed zatrudnieniem przechodzi intensywny cykl szkoleń w łódzkim centrum szkoleniowym banku Nordea.

Cel ekspansji
Za główny cel ekspansji Nordea obrała na razie 5 największych polskich aglomeracji: warszawską, trójmiejską, poznańską, wrocławską i krakowską. W samej Warszawie bank planuje otwarcie ponad 50 nowych placówek. Oferta banku ma natomiast trafić przede wszystkim do tzw. klasy średniej.

Lokalizacja przede wszystkim
Jednym z najważniejszych czynników, od których w dużej mierze zależy po jakim czasie placówka zaczyna być rentowna jest lokalizacja oddziałów. Nordea Bank zakłada, że powstałe placówki osiągają rentowność maksymalnie w ciągu 12 miesięcy od otwarcia. Uruchomienie jednej placówki kosztuje od 500 tys. do 1 mln zł. Jak przyznają menedżerowie Nordea Banku, zanim wybrano miejsce dla 100 aktualnie funkcjonujących placówek, trzeba było przeanalizować 1 tys. lokalizacji. Bankowcy twierdzą, że w największych miastach nasycenie placówkami jest już zbliżone do średniej europejskiej, bowiem swoje sieci dynamicznie rozwijają wszystkie banki, które chcą aktywnie walczyć o klientów detalicznych. Rosnąca konkurencja powoduje, że coraz trudniej znaleźć dobrą lokalizacje. 

Kilka słów o historii
Nordea Bank Polska rozpoczął swoją działalność jako Bank Komunalny we wrześniu 1992 r. 1 lipca 1999 roku została podpisana umowa subskrypcyjno-inwestycyjna z Nordbanken AB. Tym samym największa skandynawska grupa bankowa Nordea stała się strategicznym inwestorem Banku Komunalnego. Bank Komunalny, jako pierwszy w Polsce, otrzymał Międzynarodowy Certyfikat Jakości ISO 9002. Od 26.06.2001 roku bank zmienił nazwę na Nordea Bank Polska S.A., a w dniu 30 czerwca 2003 nastąpiła fuzja banku z LG Petro Bank S.A.

Od 2001 r. Nordea Bank Polska oferuje system bankowości elektronicznej skierowany zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. W marcu 2006 roku, jako jedni z pierwszych w Polsce, Nordea wprowadziła podpis elektroniczny, który zapewnia bezpieczeństwo transakcji i uwierzytelniania klienta w sieci. Z oferty tej mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. W 2008 roku, w ramach rankingu "banków kredytujących deweloperskie przedsięwzięcia kredytowe", po raz drugi z rzędu Nordea Bank został uznany za najbardziej przyjazny bank dla deweloperów.
Katarzyna Strzyż, 4 lipca 2008

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram