Rozwój placówek agencyjnych banków w 2009 i 2010 roku

Autor: Redakcja
Data dodania: 19 stycznia 2010
Kategoria:

W ubiegłym roku przybyło ponad 800 placówek agencyjnych 15 największych banków w Polsce rozwijających ten rodzaj oddziałów. Jednocześnie blisko 400 takich placówek zniknęło z rynku. To nie zniechęca jednak banków do dalszej ekspansji tą drogą. Nie wszystkie chcą zdradzić swoje plany, ale z deklaracji zaledwie siedmiu z nich wynika, że chciałyby w tym roku namówić do współpracy w sumie ok. 700 agentów gotowych poprowadzić ich placówki.

W roku 2008 sektor bankowy na świecie przeżył największe wstrząsy od dziesięcioleci: spektakularne bankructwo Lehman Brothers, poważne problemy AIG, które potrzebowało ponad 150-miliardowego zastrzyku ratunkowego od amerykańskiego państwa czy wreszcie olbrzymie straty finansowe wielu innych banków spowodowane tzw. złymi, czyli niemożliwymi do wyegzekwowania długami. Mimo że wiele polskich banków to oddziały światowych gigantów, a nasza gospodarka jest dość mocno powiązana z sytuacją w innych krajach, to nad Wisłą niemal cały rok 2008 upłynął jeszcze względnie spokojnie.

Skutki kryzysu dało się odczuć przede wszystkim dopiero w 2009 roku. Banki zaczęły udzielać kredytów rozważniej, choć grupa chętnych znacząco zeszczuplała. Rozważniej inwestowały też w kolejne placówki, stawiając raczej na bezpieczniejszy dla nich rozwój poprzez sieć agencyjną zamiast otwierania własnych oddziałów. Okazało się, że kryzys nie zniechęcił do tego biznesu Polaków, którzy nadal chętnie inwestowali w placówki bankowe. Wielu się jednak zawiodło na tym biznesie.

Nowi liderzy

Na koniec 2009 roku działało w naszym kraju ok. 4 tysięcy oddziałów prowadzonych przez  agentów 15 największych banków w Polsce rozwijających ten rodzaj placówek. Agencje na rynku bankowym są jednak dość świeżym zjawiskiem. Nazywane są one przez niektóre banki placówkami partnerskimi bądź franczyzowymi, jednak, ze względu na wymogi prawa bankowego, bank może rozwijać ten biznes wyłącznie w formule agencyjnej. Banki, które otwierają takie oddziały od sześciu lat, można już nazwać weteranami. Pionierem u nas był Dominet, wchłonięty w ubiegłym roku przez Fortis Bank (ten zaś został przejęty przez BNP Paribas), który rozpoczął rozwój sieci agencyjnej w 2003 roku. Wiele banków odkryło jednak tę formułę dosyć niedawno np. Eurobank czy Getin Bank, ale szybko dobijają do czołówki.  

Wyjątkiem jest tu PKO BP, które pierwsze placówki agencyjne uruchomiło już w latach 50. minionego stulecia. Obecnie sieć agencyjna banku liczy 2175 lokalizacji, co stanowi blisko połowę wszystkich placówek agencyjnych banków w naszym kraju. W tej to też sieci następują najliczniejsze roszady. Bank w ostatnich latach zaczął ją restrukturyzować, co w minionym roku znalazło odzwierciedlenie w uruchomieniu 138 nowych placówek agencyjnych przy jednoczesnym zamknięciu 222. Na ten rok PKO BP zapowiada dalszy rozwój, ale i optymalizację sieci.  

Stabilnie rozwijają się natomiast sieci innych największych banków takich jak Pekao, BZ WBK, Eurobank czy młodziutkiego Alior Banku – w ubiegłym roku przybyło im po kilkudziesiąt punktów agencyjnych. W kilku przypadkach możemy jednak mówić o prawdziwie zawrotnym tempie. Getin Bank otworzył w minionym roku 170 oddziałów agencyjnych, co stawia go w pozycji niekwestionowanego lidera w tym względzie. Znaczący przyrost – w liczbie 133 placówek – zanotowała także sieć Agencji Bankowych Monetia należąca do Banku DnB Nord. W sumie w ubiegłym roku banki uruchomiły ponad 800 placówek agencyjnych.

placowki_agencyjne_otwarte_2009

Obraz rynku będzie jednak niepełny, jeśli nie uwzględnimy agencji zamkniętych. Najwięcej zlikwidowanych placówek naliczyliśmy w omówionej powyżej sieci agencyjnej PKO BP. Dalej ulokował się Bank DnB Nord z siecią Monetia, mBank i BZ WBK. W sumie w ubiegłym roku banki zamknęły ok. 400 placówek agencyjnych.

placowki_agencyjne_zamkniete_2009

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Raporty

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram