Rozproszenie w miejscu pracy - co je powoduje?

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Rozproszenie w miejscu pracy - co je powoduje?

Polacy są jednym z narodów, którzy w pracy spędzają największą ilość czasu. Jednak czas ten nie zawsze wykorzystany jest w sposób efektywny. Ze względów biologicznych człowiek nie jest w stanie utrzymać ciągłego i intensywnego skupienia przez kilka godzin bez przerwy. A o nieprzystosowaniu do pracy na pełen etat świadczyć mogą choćby pracownicze zwyczaje naszych przodków. Zwiększenie efektywności pracy można podnieść za pomocą odpowiedniej motywacji, czy też monitorowania jej efektywności. Nie sposób jest jednak przeskoczyć samej biologii.

Głównymi czynnikami - oprócz faktu braku biologicznej predyspozycji do pracy przez 8 godzin na dzień - rozproszenia w miejscu pracy są przede wszystkim zdobycze technologiczne, a także brak dobrej organizacji i menedżerów. Poniżej wymieniamy najczęstsze rozpraszacze w miejscu pracy:

* Internet - król wszystkich pracowniczych rozpraszaczy, w przypadku większości firm niemożliwe jest ich funkcjonowanie bez podłączenia do sieci, pracownicy często wykorzystują internet dla celów prywatnych, kiedy to stres i ciśnienie na wyniki w pracy powoduje u nich chęć odwrócenia uwagi i odciążenia umysłu. Pracownicy w ramach odprężenia korzystają z portali społecznościowych, przeglądają zdjęcia i wiadomości. Jednym ze sposobów na polepszenie efektywności ich pracy jest instalacja programu do monitorowania czasu pracy. Jednak menadżer dzięki uzyskaniu kluczowych dla rozwoju firmy danych powinien je wykorzystać nie jako element postrachu dla pracownika, a raczej w ramach feedbacku i próby znalezienia przyczyn zaistniałej sytuacji. Takie podejście z pewnością zaprocentuje na korzyść firmy zarówno z punktu widzenia klientów, jak i pracowników. To w końcu oni stoją na pierwszej "linii ognia".

* Spotkania, szkolenia, konferencje - w wielu firmach, zwłaszcza tych dużych spora ilość czasu pracy przeznaczona jest na różne spotkania pracownicze, konferencje, czy też szkolenia. Dzięki nim pracownicy są lepiej przeszkoleni, pewniejsi siebie w odpowiadaniu na pytania klientów, a także lepiej prezentują samą firmę. Rezygnacja z nich dla wielu korporacji nie jest możliwa, a według firmowych założeń o ciągłym rozwoju, nawet niewskazana. Jednak czas przeznaczony na spotkania, szkolenia i konferencje można dokładnie zaplanować, i maksymalnie podnieść ich efektywność. Tutaj również przyda się monitor czasu pracy pracowników, który wskaże ile miesięcznie, kwartalnie, czy rocznie czasu pracy pracowników zostało przeznaczonych na ich szkolenie. Te dane pomogą w lepszym zoptymalizowaniu planowanych wydarzeń szkoleniowych.

* Telefony - zarówno te od pracowników, jak i te pracowników. Łapiąc każdą możliwość do oderwania myśli od pracy pracownicy bardzo często sięgają po telefon. Tutaj znowu ze strony menadżera mile widziany jest feedback, które pomoże w zrozumieniu tego rodzaju zjawiska. Może pracownik ma zbyt wiele obowiązków? Może w firmie pogorszyły się nastroje, co skutecznie obniżyło jego motywacje do pracy? Może warto byłoby ogłosić jakiś firmowy konkurs z ciekawymi nagrodami? To już zależy od menadżera i samej firmy. Związaną z telefonami sprawą jest również częsty kontakt ze strony pracowników do menedżera. Jednak ten w łatwy sposób można rozwiązać. Wystarczy kilkakrotnie zapytać się o ich sposób rozwiązania danego problemu. Gdy pracownik upewni się, że jego sposób myślenia jest aprobowany przez menadżera, telefony nie będą już tak częste.

* Organizacja - to rozległy temat związany z indywidualnym funkcjonowaniem każdej firmy. W przypadku mało czytelnej hierarchii, nie dość przejrzystym i zrozumiałym wyznaczaniu zadań, czy też planowaniu kosztów, organizacja pracy w przedsiębiorstwie może zostać rozłożone na łopatki. Ułatwieniem dla organizacji również mogą okazać się programy do pomiaru efektywności pracowników. Mogą one służyć również do komunikacji między pracownikami i menedżerami, co zdecydowanie przyspieszy proces przekazywania informacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na pclogger.net efektywność pracy pracownika.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram