Rosyjski gigant i pierwsza franchisingowa sieć sushi barów w Polsce

Autor: Redakcja
Data dodania: 8 kwietnia 2008
Kategoria:
Planeta Sushi to marka, którą na polski rynek wprowadza rosyjski gigant gastronomiczny – Rosinter. Strategia rozwoju sieci zakłada między innymi otwieranie lokali w oparciu o licencję franchisingową.

Pomimo znacznej dynamiki rozwoju polskiego rynku franczyzy gastronomicznej, oferta systemów sieciowych działających w tym segmencie pozostaje dosyć jednolita. Królują pizzerie, bary oferujące hamburgery i hot dogi oraz lokale wyspecjalizowane w potrawach z kurczaka. Brakuje systemów umożliwiających potencjalnym franczyzobiorcom prowadzenie lokali oferujących potrawy kuchni orientalnych czy etnicznych. Okazuje się, że pierwsze jaskółki zmian przylecą do nas ze wschodu. Na polski rynek wchodzi bowiem rosyjski gigant branży gastronomicznej Rosinter, który planuje rozwijać w naszym kraju między innymi sieć sushi barów Planeta Sushi.
Rosinter to jedna z pięciu najdynamiczniej rozwijających się sieci gastronomicznych w Europie. Należy do grupy Rostik Group i zarządza obecnie blisko 200 lokalami gastronomicznymi zrzeszonymi w ośmiu sieciach działających głównie w Rosji. Grupa operuje także w Czechach, na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie i w Kazachstanie. Rosinter ma plany osiągnięcia pozycji wiodącego operatora restauracji typu casual dining w Europie Centralnej i Wschodniej. O tę pozycję powalczy w naszym kraju ze spółką AmRest – franczyzobiorcą marek KFC, Pizza Hut, Burger King i Starbucks oraz właścicielem sieci Rodeo Drive i Freshpoint. AmRest przejął niedawno kilka restauracji Rostik’s-KFC należących do tej samej grupy (Rostik Group) co Rosinter.
Jak podaje polska strona internetowa rosyjskiej firmy, aktualne plany zakładają rozwijanie w naszym kraju trzech marek. Poza Planetą Sushi będzie to sieć Il Patio, której lokale oferują klientom potrawy kuchni włoskiej oraz znana, amerykańska sieć TGI Friday’s, której Rosinter jest franczyzobiorcą. Nieznane są szczegółowe plany dotyczące rozwoju poszczególnych sieci w naszym kraju. Jeśli ta notowana na moskiewskiej giełdzie spółka będzie działała w Polsce równie sprawnie i dynamicznie, co w Rosji, to istnieje szansa, że wkrótce stanie się jednym z głównych graczy na naszym rynku gastronomicznym. Ma też szansę przyspieszyć konsolidację tej branży w naszym kraju.
Z pewnością firma będzie musiała rozpocząć od otwierania lokali własnych, żeby przekonać do siebie polskich inwestorów i potencjalnych partnerów franczyzowych. Obecnie oferta franczyzowa firmy obejmuje marki Planeta Sushi i Il Patio. Szczególnie interesująca wydaje się być możliwość zakupu licencji na prowadzenie sushi baru. Dotychczas w Polsce działa niewiele sieci tego typu lokali, a te, które są obecne na naszym rynku otwierają głównie placówki własne. Pierwsza franczyzowa sieć sushi barów może skusić inwestorów, którzy dostrzegli już potencjał rozwoju tego segmentu rynku gastronomicznego, jednak dotychczas nie mieli wiedzy i umiejętności wystarczających do otwarcia własnego lokalu. Rosinter poszukuje partnerów posiadających lokale o powierzchni od 200 do 600 metrów kwadratowych zlokalizowane w punktach o dużym natężeniu ruchu pieszego.


Agata Zarębska, 8 kwietnia 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram