Rossmann otwiera po 100 sklepów rocznie

Autor: Redakcja
Data dodania: 23 listopada 2010
Kategoria:
rossmann_-_w_sklepieSieć uruchomiła 500. drogerię w Polsce i zapowiada dalszą prężną ekspansję. Może to przyspieszyć konsolidację rynku drogeryjnego, gdyż już teraz małe, niezależne sklepy z trudem opierają się sieciowej konkurencji.

Rossmann już teraz wchodzi do coraz mniejszych, nawet kilkunastotysięcznych miejscowości. Przykładem jest 16-tysięczny Lidzbark Warmiński, w którym otwarto sklep nr 500. Wynik taki udało się sieci uzyskać po 17 latach działalności na polskim rynku. W ostatnim czasie ekspansja jest jednak znacznie szybsza niż na początku. Tylko w tym roku sieć ma powiększyć się o blisko 100 jednostek do 515 sklepów. Kolejny rok ma przynieść równie dynamiczny wzrost.

- W listopadzie 2011 roku planujemy otwarcie drogerii nr 600. Nowe sklepy to tylko część naszych inwestycji. Budujemy nową centralę i rozbudowujemy centrum logistyczne w Łodzi, rozpoczynamy budowę centrum logistycznego dla północnej Polski w Grudziądzu – zapowiada Marek Maruszak, prezes zarządu Rossmanna.

W 2009 roku Rossmann wydał na inwestycje ponad 147 mln zł, w 2010 roku kwota przeznaczona na rozwój firmy ma być jeszcze wyższa i przekroczyć 167 mln zł. Bardzo dynamicznie zwiększają się także przychody sieci. W minionym roku przekroczyły 3 mld zł i były o 26 proc. wyższe niż w 2008 r. Prognozy na ten rok mówią o 20-procentowym wzroście do 3,64 mld zł. Codziennie sklepy Rossmann odwiedza 400 tys. klientów. Oprócz markowych produktów mają oni do wyboru wyroby marki własnej, które stanowią już 10 proc. oferty typowego sklepu.

Ekspansja zachodniego giganta niestety negatywnie odbija się na wynikach polskich niezależnych drogerii, dla których ten rok jest bardzo trudny. Dla przykładu, sieć blisko 120 drogerii Aster należących do dystrybutora kosmetyków Interchem po trzech kwartałach br. miała 65 mln zł przychodów i 783 tys. zł straty netto, podczas gdy rok wcześniej w analogicznym okresie wygenerowała blisko 60 mln zł przychodów i ponad 140 tys. zł zysku. Spółka Interchem była co prawda na plusie, ale znacznie mniejszym niż przed rokiem. Zainteresował się nią jednak fundusz Resource Partners, który w ubiegłym tygodniu poinformował o przejęciu większościowego pakietu akcji Interchemu. Dzięki temu spółka zyska dodatkowe środki finansowe na rozwój i akwizycje w Polsce.

Konsolidacja w oparciu o silnych partnerów jest jedynym wyjściem dla mniejszych podmiotów na rynku. Oprócz Interchemu wraz z Resource Partners chcą wziąć w niej udział także m.in. Emperia i Eko Holding, które mają już w swoich grupach spółki zajmujące się dystrybucją kosmetyków, a w tym roku przejęły także niewielkie sieci drogerii. W planach jest ich dalszy rozwój - Emperia będzie rozwijać sieć Drogerii Koliber, zaś Eko Holding - Jasmin.

- Myślę, że żadna sieć nie ma szans wygrać z Rossmannem pod względem udziałów w rynku czy pod względem sprzedaży. Na to jest już za późno. Możliwe jest jednak wprowadzanie rozwiązań podnoszących zyskowność tego biznesu. Ich wdrożenie będzie miało sens dopiero przy odpowiedniej skali działania, przynajmniej na poziomie 200 sklepów. Mam na myśli takie rozwiązania jak marki własne, a także ekskluzywny bezpośredni import pewnych produktów. Na tego typu ofercie osiąga się bardzo wysokie marże - powiedziała portalowi FranczyzawPolsce.pl Marzena Gradecka, prezes Polskiej Grupy Drogeryjnej, która jest częścią Eko Holdingu i tworzy sieć Jasmin.

Jej zdaniem, perspektywy dla rynku drogeryjnego w Polsce są optymistyczne, aczkolwiek niewykluczone, że będzie to odczuwalne tylko dla sieci. Tak zresztą dzieje się obecnie. Podczas gdy Rossmann notuje wspomniane już 20-procentowe wzrosty, mniejsze sieci oraz pojedyncze sklepy muszą zmierzyć się z lekkimi spadkami sprzedaży.

Joanna Cabaj - Bonicka

Szukasz sieci franczyzowej? Sprawdź franczyzy w naszym katalogu sieci.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram