Rossmann ma 450 sklepów, zostawił w tyle inne sieci

Autor: Redakcja
Data dodania: 7 maja 2010
Kategoria:
drogerie_-_kosmetykiTo zdecydowanie największa sieć drogerii w kraju, rozwija się jedynie poprzez placówki własne. Tę samą formę obrała firma z drugiego miejsca – Drogerie Natura. Sieci franczyzowe w tej branży niestety nie mogą się z nimi równać.

 

Pod koniec kwietnia Rossmann otworzył w Sandomierzu 450. sklep należący do tej sieci. W tym roku ma w sumie zostać uruchomionych ponad 100 sklepów, co pochłonie większość środków planowanych na tegoroczne inwestycje (ok. 140 mln zł).

 

Strategia rozwoju firmy zakłada, że drogerie Rossmann powinny być blisko klienta, dlatego coraz więcej z nich pojawia się w mniejszych miejscowościach. Rossmann otwiera nowe sklepy nawet w 10-tysięcznych miastach, ale także i w wielkich aglomeracjach. - Jesteśmy zadowoleni z tempa rozwoju. W 2010 zanotowaliśmy ponad 20-proc. wzrost obrotów - podkreśla Marek Maruszak, prezes zarządu Rossmann.

W 2009 roku Rossmann otworzył 82 placówki, w tym planuje otwarcie ponad 100. - Przyglądamy się rynkowi i dostrzegamy dwa istotne trendy: coraz większą wrażliwość na cenę oraz poszukiwanie nowych produktów. Dlatego w tym roku postaramy się o niskie ceny i będziemy kontynuować akcje promocyjne. Zauważyliśmy, że nasze klientki są coraz bardziej wymagające, dlatego w tym roku pojawi się w naszych sklepach aż 6 tysięcy nowości - mówi prezes Marek Maruszak.

Rossmann otwiera średnio 2 drogerie tygodniowo. Większość z nich znajduje się przy ruchliwych miejskich ulicach. W listopadzie Rossmann planuje otwarcie drogerii nr 500. Tym samym firma zdobywa coraz większy udział w polskim rynku drogeryjnym, na którym funkcjonuje łącznie ok. 9 tys. sklepów.

Na drugim miejscu po Rossmannie plasują się o połowę mniejsze Drogerie Natura. Pod tą marką działa 221 jednostek własnych oraz 11 sklepów agencyjnych. Jeszcze dwa lata temu funkcjonowało ponad 250 takich placówek, w tym ok. 70 we franczyzie, jednak firma zaczęła wycofywać się z tej formy rozwoju m.in. ze względu na niedostosowywanie się partnerów do zasad współpracy dotyczących np. standardów czy źródeł zaopatrzenia. Drogerie Natura nadal się rozwijają, ale wyłącznie własnymi siłami.

Franczyza w tej branży jest jednak obecna, ale są to niewielkie sieci, którym daleko do liderów rynku. Jedną z większych sieci tego typu jest działający na terenia Śląska, Małopolski i Opolszczyzny, liczący 68 placówek Koliber. Liczba jednostek działających w tej sieci nie zmieniła się jednak znacząco od prawie dwóch lat – na koniec 2008 r. sieć miała 75 placówek. Z lekkim trendem spadkowym mamy do czynienia także w przypadku zrzeszonych we franczyzową sieć drogerii A'propos, które mają 32 placówki (dwa lata temu było ich ponad 40) rozsianych niemal po całej Polsce. Żeby wzmocnić pozycję swoich sklepów, sieć ta w listopadzie ubiegłego roku połączyła się umową franczyzową z firmą Drogerie Aster S.A. z Gdyni, która dysponowała wówczas siecią ok. 90 placówek.

Firmę o tej samej nazwie, aczkolwiek będącą spółką z ograniczona odpowiedzialnością i mającą siedzibę w Poznaniu, przejął ostatnio EKO Holding. Zarządzana przez Drogerie Aster Sp. z o. o. sieć sklepów franczyzowych powiększyła się z 29 na k. 2008 roku do 48 w chwili przejęcia, które nastąpiło ok. miesiąca temu. EKO Holding zapowiada, że jest to pierwszy krok do budowy ogólnopolskiej sieci franczyzowych drogerii. Swoistym magnesem dla niezależnych sklepów może być tutaj Polska Grupa Drogeryjna, spółka zależna EKO Holdingu, która jest największym dystrybutorem kosmetyków w Polsce.

Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram