Rośnie pęd do wiedzy

Autor: Redakcja
Data dodania: 22 maja 2008
Kategoria:
lidership_management_logo.jpg
Rynek szkoleniowy w Polsce charakteryzuje ogromna konkurencja i rozdrobnienie. 90% firm z tego sektora nie zatrudnia więcej niż kilka osób. Zapowiedzi transferu funduszy europejskich i szansa ich pozyskania dały początek konsolidacji rynku.
Jeszcze do niedawna na „luksus” delegowania pracowników na szkolenia mogły sobie pozwolić wyłącznie większe przedsiębiorstwa. Ostatnio jednak, w związku z dynamicznym rozwojem rynku szkoleń zawodowych w Polsce oraz współfinansowaniem wielu przedsięwzięć edukacyjnych z funduszy unijnych, stały się one powszechnie dostępne dla przedsiębiorstw z sektora MSP i ich pracowników.

 

Istotna część środków europejskich napływających z Brukseli do Polski jest przeznaczona właśnie na szkolenia. Fundusze unijne mają niewątpliwie ogromny wpływ na aktualny kształt rynku szkoleń w Polsce. To dzięki nim szkolenia stały się powszechne i dostępne także dla firm, których ograniczony budżet przeznaczany na rozwój pracowników nie pozwalał im dotychczas korzystać z usług firm szkoleniowych. Coraz więcej firm szkoleniowych wprowadza też szkolenia dofinansowywane przez UE do swojej oferty.

Chęć wygrania konkurencji o fundusze oraz zbudowania silnej pozycji na coraz bardziej konkurencyjnym rynku spowodowała podjęcie działań konsolidujących branżę. W 2004 r. powstały pierwsze konsorcja firm szkoleniowych. Najbardziej znane wśród nich są: Grupa House of Skills, Grupa Szkoleniowa Kontrakt/OSH i firma szkoleniowa Management Training & Development Center.

Na fali rosnącej popularności szkoleń dla firm i ich pracowników w naszym kraju zaczęli pojawiać się międzynarodowi gracze rynku usług szkoleniowych. Grupa House of Skills, która jest wyłącznym przedstawicielem Sandler Sales Institute, wprowadziła na polski rynek sprawdzony w Stanach Zjednoczonych system franchisingowy.

Instytuty Sprzedaży Sandlera to organizacje, oferujące szkolenia i rozwiązania doradcze, a także badania i analizy trendów dotyczące rozwoju sił sprzedażowych. SSI opracowała system sprzedaży oraz model uczenia sprzedaży. System ten jest przeznaczony dla handlowców - zarówno doświadczonych, jak i początkujących oraz kadry kierowniczej odpowiedzialnej za zarządzanie sprzedażą.

Instytut w całej Polsce szuka franczyzobiorców i obecnie działają w Polsce trzy Instytuty Sprzedaży Sandlera: w Warszawie, oraz - na zasadach franczyzy – w Bydgoszczy i Częstochowie. Przedstawiciele SSI planują rozwinąć ogólnopolską sieć Instytutów kształcącą handlowców we wszystkich regionach kraju.

 
 
Jednak Sandler Sales Institute nie jest jedyną firmą szkoleniową rozwijającą w naszym kraju sieć placówek franczyzowych. Na taki krok zdecydowała się także firma Leadership Management Polska będąca częścią globalnej grupy LMI działającej w ponad sześćdziesięciu krajach świata. LMI oferuje programy rozwoju ludzi – kluczowych pracowników firm, którym programy szkoleniowe oferowane przez LMI mają pomóc wykorzystać naturalny potencjał i rozwinąć ich kompetencje przywódcze i zarządcze. Firma obecna jest na światowym rynku od 40 lat, a sieć placówek franczyzowych rozwija obecnie także w Polsce.
 
Spośród polskich firm świadczących szeroko rozumiane usługi edukacyjne i szkoleniowe na franczyzę decydują się głównie szkoły językowe. Można jednak przypuszczać, że rosnące zainteresowanie firm usługami szkoleniowymi, dofinansowanie unijne i rosnąca konkurencja pomiędzy firmami szkoleniowymi spowodują, że wiele z nich dostrzeże szansę na przyspieszenie rozwoju sieci placówek i oddziałów, a co za tym idzie budowania silnej pozycji rynkowej właśnie w systemie franchisingowym.

 

Agata Zarębska, 21 maja 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram