Rośnie nasycenie centrami handlowymi w Polsce

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: pixabay.com

W pierwszym półroczu 2018 roku otwartych zostało 13 nowych centrów. Inwestorzy na nieruchomości komercyjne wydali w tym czasie  ponad 3,3 mld euro, z czego 1,9 mld euro przeznaczone zostało na centra handlowe – wynika z raportu PRCH Retail Research Forum.

W pierwszej połowie 2018 roku powstało w Polsce 13 nowych obiektów handlowych, w tym dwa duże obiekty:  Forum w Gdańsku oraz Gemini Park Tychy. Oba powyżej 40 tys. m kw. powierzchni najmu. W wyniku zrealizowanej podaży, poziom nasycenia nowoczesną powierzchnią handlową w Polsce wzrósł do 311 m kw. na 1000 mieszkańców, co plasuje nas w środku europejskiej stawki. Z analiz ekspertów z grupy PRCH Retail Research Forum wynika, że na koniec 2018 roku poziom nasycenia osiągnie 326 m kw. / 1000 mieszkańców.

Z danych zebranych przez autorów raportu PRCH Retail Research Forum wynika, że w pierwszej połowie 2018 roku w budowie było ponad 400 000 m kw. powierzchni najmu. Niemal 1/5 obecnie realizowanej podaży stanowią rozbudowy istniejących projektów, przede wszystkim tradycyjnych centrów handlowych. Wśród tej powierzchni są jednak również nowe obiekty takie jak Galeria Młociny w Warszawie czy Libero w Katowicach.

„Rozwój centrów handlowych w Polsce stale postępuje. Wciąż pojawiają się nowe projekty, ale również ewoluują te, które na rynku istnieją już od lat. Centra coraz mocniej angażują się również w rozwój lokalnych społeczności. Pozytywnym zjawiskiem jest spore zainteresowanie inwestorów naszym rynkiem oraz wysoki poziom kapitalizacji typu prime” – powiedziała Anna Zachara-Widła, Research & Education Manager, Polska Rada Centrów Handlowych.

Pierwsza połowa roku była  dla rynku centrów handlowych w Polsce bardzo udana pod kątem aktywności inwestorów. Inwestorzy na nieruchomości komercyjne wydali ponad 3,3 mld euro, z czego 1,9 mld euro przeznaczone zostało na centra handlowe. Na tak dobry wynik składa się głównie bardzo duża transakcja przejęcia portfela nieruchomości M1 przez Chariot (inwestorami w operacji są fundusze PIMCO, Oaktree i Redefine Properties) za kwotę 1 mld euro.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram