Rośnie liczba niewypłacalności w biznesie

Data dodania: 28 grudnia 2022
Kategoria:

W trzecim kwartale 2022 roku, w biznesie odnotowano znaczący wzrost niewypłacalności, przekraczający 1/4 w stosunku do poprzedniego kwartału.

W tym okresie 73 przedsiębiorstwa ogłosiły upadłość, a 677 rozpoczęło proces restrukturyzacji. Wielu z nich borykało się z problemami finansowymi już od dłuższego czasu. 31,5% ogłaszających upadłość było widocznych w Krajowym Rejestrze Długów na 2 lata przed ogłoszeniem decyzji sądu, podobnie jak 21% restrukturyzowanych firm. Łącznie, niewypłacalne firmy pozostawiły długi na łączną kwotę 47,4 mln zł.

Analiza sytuacji

Dane COIG wskazują na 26% wzrost liczby niewypłacalności w ciągu trzech miesięcy, z 596 firm w poprzednim kwartale do 750. Przyczynił się do tego zwłaszcza wzrost liczby restrukturyzacji o 39% w stosunku do II kwartału. Mniej firm ogłosiło upadłość (o 32% mniej niż w poprzednim kwartale).

Przyczyny i skutki niewypłacalności

"Niewypłacalność często jest finałem długotrwałego procesu. Obecne warunki gospodarcze, takie jak inflacja, wpływają negatywnie na przedsiębiorstwa, zwłaszcza małe i mikrofirmy, które zauważają spadek klientów i zleceń," mówi Katarzyna Starostka z Rzetelnej Firmy. Adam Łącki z KRD zwraca uwagę na znaczenie monitorowania sytuacji finansowej partnerów biznesowych w celu uniknięcia zatorów płatniczych.

Długi jako ostrzeżenie

W momencie ogłoszenia niewypłacalności, zarejestrowane w KRD długi sięgały 47,4 mln zł. Wielu bankrutów widniało w rejestrze długo przed decyzją sądu, z zobowiązaniami na łączną kwotę ponad 14 mln zł. Podobnie sytuacja wyglądała wśród firm restrukturyzowanych, które zalegały na łączną kwotę 33,3 mln zł.

Restrukturyzacje jako alternatywa dla upadłości

W obliczu niewypłacalności wiele firm decyduje się na restrukturyzację, co nie oznacza całkowitego bankructwa. Wśród firm w restrukturyzacji dominowały JDG-i, a najwięcej z nich pochodziło z Mazowsza, Śląska i Lubelskiego.

Charakterystyka niewypłacalnych firm

Wśród bankrutujących firm dominowały spółki prawa handlowego z dużych miast, głównie z województwa mazowieckiego. Najwięcej długów generowały firmy z branży handlowej i budowlanej. Restrukturyzowane przedsiębiorstwa najczęściej działały w handlu, przemyśle, transporcie i budownictwie, z największymi zobowiązaniami wobec instytucji finansowych, handlu i przemysłu.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design