Rosnące długi Polaków dobrą wiadomością dla firm kredytowych 

Autor: Redakcja
Kategoria:
Rosnące długi Polaków dobrą wiadomością dla firm kredytowych; Foto: freeimages.com

Zaległe zadłużenie Polaków jest najwyższe od 7 lat i wynosi już 40,89 mld zł. W ciągu ostatnich trzech miesięcy kwota ta wzrosła o 1,07%. To najwyższa wartość przeterminowanych zobowiązań w całej historii Raportu InfoDług. Zyskują na tym firmy kredytowe, konsolidujące kredyty. Z powodzeniem rozwijają one sieci franczyzowe.

Jak mówił nam wcześniej  prezes zarządu firmy budującej sieć franczyzową Kancelarie Kredytowe Piotr Bijański, dane o zadłużeniu Polaków to dobra wiadomość dla branży, w której działa.

Statystycznie, co druga napotkana osoba jest naszym potencjalnym klientem. To daje nam potężny rynek. Konsolidacja i obniżanie miesięcznych zobowiązań kredytowych osób korzystających z usług Kancelarie Kredytowe to jeden z naszych celów. Dodatkowo w najbliższym roku, w związku z oczekiwanym wyższym wzrostem PKB oraz poprawą koniunktury gospodarczej poprawią się też nastroje konsumentów, więc liczba nowych kredytów powinna wzrosnąć – prognozuje Piotr Bijański.

Jak wynika z raportu InfoDług, liczba klientów, którzy zalegają z płatnościami na koniec czerwca 2014 roku wyniosła 2 325 534 osób. Mimo oznak ożywienia gospodarczego, negatywny trend wzrostu zadłużenia utrzymuje się nieprzerwanie już od dwóch lat, z jednym wyjątkiem w III kw. 2013 r. W tym czasie dług Polaków zwiększył się o 13,34% tj. 4,81 mld zł, z czego w ostatnim kw. wzrósł on o 1,07%, czyli 0,43 mld zł. Tym samym łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka sięgnęła 40,89 mld zł, co jest największą wartością w historii badania.

Wyniki 28. edycji Raportu InfoDług wskazują, że widoczne już w gospodarce ożywienie nie przełożyło się jeszcze wyraźnie na portfele i nastroje Polaków. W dłuższym terminie lepsza koniunktura powinna sprzyjać szybszemu spłacaniu długów. Tym bardziej, że wciąż ponad 60% wszystkich zaległych zobowiązań to stosunkowo niskie kwoty, do 5 tys. zł – uważa prezes zarządu BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Pozytywnym sygnałem jest spadek, choć niewielki, liczby dłużników. W ciągu ostatnich trzech miesięcy, po raz pierwszy od sierpnia 2013r., zmniejszyła się ona o 13,3 tys. osób, czyli o 0,01%

Delikatny spadek liczby dłużników, nawet niewielki, to dobry prognostyk na przyszłość. W połączeniu z pozytywnymi sygnałami płynącymi z gospodarki, może stać się początkiem dłuższego trendu – uważa wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

Wśród najbardziej zadłużonych osób w Polsce na pierwszym miejscu znajduje się osoba pochodząca z województwa mazowieckiego.

Z najnowszego Raportu InfoDług wynika również, że największą grupę niesolidnych dłużników - blisko 66% stanowią osoby, których zaległości są stosunkowo niewielkie, poniżej 5 tys. zł. W ciągu minionego kwartału grupa ta zwiększyła się o ponad 1 pkt. proc. Może to wynikać z faktu, że dłużnicy z reguły w pierwszej kolejności spłacają raty kredytu hipotecznego, a dopiero następnie raty mniejszych kredytów konsumpcyjnych.

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram