Rodzaje franczyzy

Autor: Redakcja
Data dodania: 3 grudnia 2015
Kategoria:
Rodzaje franczyzy
Rodzaje franczyzy

Franczyza jest to doskonale opracowany system sprzedaży, oparty na stałej współpracy pomiędzy dwoma zależnymi od siebie podmiotami – franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Franczyzodawca na podstawie umowy franczyzowej udziela franczyzobiorcy prawa do korzystania ze swojego znaku firmowego i marki, franczyzobiorca zaś jest stroną, która wykupuje od niego licencję.Ten charakterystyczny sposób na prowadzenie działalności opanował już niemal wszystkie sektory polskiego rynku – odzieżowy, gastronomiczny, perfumeryjny, spożywczy – co więcej, w dalszym ciągu się rozwija! Jakie są charakterystyczne cechy każdego z nich? To zależy od rodzaju franczyzy. Podzielić ją można na dwie odmiany.

Franczyza usługowa

Franczyza usługowa rozwija się w Polsce od lat 90, a jej specyfika polega przede wszystkim na udostępnianej przez dawcę licencji know-how, polegającej na instruowaniu biorcy jak wykonywać daną usługę, aby przyniosła ona jak najwyższe zyski i wywalczyła sieci mocną pozycję wśród konkurencji. Do tej odmiany franczyzy należy między innymi: edukacja (rozmaite warsztaty, zajęcia, szkolenia), gastronomia (niezwykle popularne sieci fast-food i restauracji), uroda i fitness (siłownie, spa, salony kosmetyczne), turystyka i hotele, a także nieruchomości. Mimo znaczącej popularności franczyzy usługowej, jest ona nieco cięższa w utrzymaniu i rozwoju. Wymaga bowiem opracowania ścisłych metod wykonywania konkretnej usługi, stanowiących receptę na powodzenie w biznesie. Jest ona również znacznie bardziej zależna od chwiejnych trendów rynkowych i stale zmieniających się zapotrzebowań konsumentów.

Franczyza dystrybucyjna

Charakterystyczną cechą franczyzy dystrybucyjnej jest udostępniane przez franczyzodawcę know-how, polegającego na rodzajach oraz sposobie sprzedaży konkretnych produktów. Dawca licencji podpowiada biorcy, jaki asortyment sprawdzi się najlepiej w danym sektorze dystrybucji i daje wskazówki dotyczące marketingu, aranżacji placówki sprzedaży, czy obsługi klienta.

Do tego rodzaju franczyzy zaliczamy między innymi: artykuły spożywcze, przemysłowe, RTV i AGD, rozmaite artykuły kosmetyczne i dziecięce, odzież, a także telekomunikację. System ten jest znacznie łatwiejszy do opracowania, niż system franczyzy usługowej, ze względu na łatwość opracowania specyficzny procedur handlowych. Cechuje go dynamiczny wzrost dochodów, przez co inwestycje przedsiębiorców zwracają się szybciej.

Przykładem franczyzy dystrybucyjnej może być sieć sklepów Topaz, istniejąca na rynku od 1993r. i ciesząca się znaczną popularnością w województwie mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim. W chwili obecnej pod szyldem Topaz oraz Topaz Express funkcjonuje niemal 80 sklepów. Dysponujemy własnym nowoczesnym centrum dystrybucji, dzięki czemu umożliwiamy naszym franczyzobiorcom dostęp do bogatego asortymentu w promocyjnych cenach. Posługujemy się nowoczesnym systemem obsługi transakcji kasowych i korzystamy ze zmodernizowanej platformy informatycznej, dzięki której zamówienia dostaw są niezwykle łatwe.

Dołącz do nas

Franczyza sieci Topaz łączy w jednolitą strukturę najbardziej przedsiębiorczych handlowców w kraju. Naszym zadaniem jest umacnianie już silnie istniejącej pozycji na rynku spożywczym poprzez jednoczenie ambitnych i dążących do ciągłego rozwoju licencjobiorców. Oferujemy im szereg korzyści, włącznie z niezwykle atrakcyjnymi warunkami umów z dystrybutorami oraz dostawcami wynegocjowanymi przez naszą centralę. Wspieramy ich edukację, dostarczamy kompleksowe know-how, zapewniamy rabaty retro za realizację założeń sieci i gwarantujemy pomoc w zakresie aranżacji i zarządzania placówką. 

Jeśli myślisz o staniu się franczyzobiorcą, zainwestuj w jej najsprawniej prosperujący sektor – franczyzę dystrybucyjną! Zapoznaj się z naszą propozycją franczyzową na topaz24.pl i dołącz do najlepiej zarabiających przedsiębiorców w Polsce!

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram