Rejestrując firmę on-line zyskujesz czas

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Coraz więcej osób jest zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności. Podpowiadamy, że są trzy sposoby na dopełnienie formalności przy uruchomieniu własnej firmy. Jednoosobową działalność gospodarczą najszybciej zarejestrujemy przez Internet.

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w 2013 roku powstało ponad 316 tys. indywidualnych działalności gospodarczych. Jednoosobową działalność gospodarczą można zarejestrować całkowicie online. Konieczny jest tylko jeden warunek. Przyszły przedsiębiorca powinien dysponować podpisem elektronicznym z certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym. Wszystkie działania wykonuje się na stronie www.firma.gov.pl. Korzystając z kreatora wniosków lub jego formy elektronicznej, należy wypełnić formularz CEIDG-1. Przed podpisaniem go za pomocą podpisu elektronicznego, trzeba sprawdzić, czy wszystkie informacje są poprawne. Wniosek zostanie przekazany do GUS (Regon), urzędu skarbowego (NIP) oraz ZUS / KRUS. Wpis jest dokonywany w momencie przyjęcia wniosku.

Ktoś kto nie posiada podpisu elektronicznego, może wysłać wniosek przez Internet. Procedura wygląda tak samo, jak w przypadku rejestracji on-line. Wypełniony i wysłany wniosek otrzymuje kod, który pozwala odszukać formularz. W ciągu siedmiu dni trzeba udać się do urzędu gminy. Wcześniej otrzymany kod należy przekazać pracownikowi urzędu, który dopełni reszty formalności. Wtedy też należy własnoręcznie podpisać wniosek.

Wniosek można także wypełnić w formie papierowej. W najbliższym urzędzie gminy należy pobrać formularz CEIDG-1 i wypełnić go ręcznie. Wypełniony i podpisany wniosek przekazujemy odpowiedniemu pracownikowi urzędu. Najszybszą i najwygodniejszą metodą jest założenie własnej firmy przez Internet.

Rejestrowanie działalności gospodarczej przez Internet to duże ułatwienie i oszczędność czasu dla początkujących przedsiębiorców. Działalność gospodarczą można prowadzić od momentu złożenia wniosku – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

Jednak na samym założeniu firmy się nie kończy. Formalności są tylko wstępem do prawdziwej działalności. Początkujący przedsiębiorca musi orientować się w wielu sprawach zarówno dotyczących obowiązków formalnych, podatkowych, finansowych, jak i posiadać wiedzę związaną z zarządzaniem.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram