REGON, NIP i KRS za jednym zamachem

Autor: Redakcja
Data dodania: 19 czerwca 2013
Kategoria:
PIT

Rząd planuje ułatwienia dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, m.in. poprzez skrócenie czasu oczekiwania na uzyskanie numerów NIP i REGON.

Planowana nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym zakłada, że wraz z wpisem do KRS-u przedsiębiorca uzyska również numery NIP i REGON, co powinno skrócić czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności z ponad trzech tygodni do siedmiu dni.

Obecnie przedsiębiorca wraz z wnioskiem o wpis rejestrowy składa odrębne formularze przeznaczone dla urzędu skarbowego, GUS i ZUS. Po dokonaniu rejestracji Krajowy Rejestr Sądowy przesyła je do poszczególnych instytucji. Te, jeśli dane są niekompletne, wzywają przedsiębiorcę do ich uzupełnienia, co komplikuje i wydłuża całą procedurę.
 
Zmiana ma spowodować, że po wpisaniu podmiotu składającego wniosek do KRS następowałoby automatyczne przekazanie danych z rejestru do Głównego Urzędu Statystycznego oraz Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników. W ten sposób – drogą elektroniczną – przedsiębiorca zyskiwałby REGON i NIP, bez potrzeby dołączania dodatkowych formularzy.
 
Informacje zawarte w KRS stanowiłyby więc podstawowy zbiór danych, z którego mogłyby korzystać inne instytucje, np. ZUS lub skarbówka.
 
Warto podkreślić, że składanie danych uzupełniających, jak np. numer rachunku bankowego, do GUS, ZUS lub karbówki, ma nie wstrzymywać rozpoczęcia działalności przez przedsiębiorcę.
 
Celem nowelizacji jest ograniczenie barier dla rozwoju MSP i przyspieszenie tworzenia miejsc pracy.
 
Źródło: wyborcza.biz
 
 

 

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram