Przetasowania na rynku doradztwa prawnego

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Kancelaria prawna
Czy franczyza Krislex zniknie z rynku?

Foto: Kancelaria prawna

Kancelarie prawne należą do niskokosztowych franczyz. Zakupienie licencji i otwarcie biura to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. I choć niskonakładowe biznesy zazwyczaj cieszą się największą popularnością wśród przedsiębiorców, franczyza usług prawnych nie należy do popularnych konceptów biznesowych. Dlaczego? 

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Mariusza Urbana z Kancelarii Prawno-Podatkowej Paragraf, która kilka lat temu rozwijała się biur w oparciu o franczyzę. Pięć lat temu pod tym szyldem działało pięć biur franczyzowych.

Obecnie w ramach naszej sieci działają dwie kancelarie własne. Temat franczyzy zamknęliśmy już kilka lat temu. Zrezygnowaliśmy z rozwoju w tym modelu z powodu braku osób, które nadawały się do zarządzania tego typu placówką. Do tego doszło to, że uruchomialiśmy franczyzę kiedy załamał się rynek. Mówię o kryzysie gospodarczym, czyli o latach 2008-2010. Odpuściliśmy ten temat i zostaliśmy tylko i wyłącznie przy swojej własnej działalności – wyjaśnia Mariusz Urban.

Wydaje się, że czarne chmury zebrały się też nad siecią Krislex, która pozycjonuje się jako pierwsza i największa ogólnopolska licencjonowana sieć kancelarii prawnych. W 2015 roku w jej ramach działało 40 oddziałów.

Dziś wszystkie strony internetowe zarówno biur regionalnych, jak i centrali są zablokowane. Jak wynika z naszej rozmowy z przedstawicielem biura w Lubinie, strony www nie działają już dawno a samo biuro świadczy usługi prawne pod własną nazwą i odcina się od współpracy z Krislex.

W biurze w Toruniu usłyszeliśmy z kolei, że nie otrzymamy żadnego komentarza na temat franczyzy Krislex, a w grójeckim oddziale dowiedzieliśmy się jedynie, że firma przechodzi restrukturyzację i nie przyjmuje już nowych zleceń. Czy to już koniec franczyzy  Krislex? Zapewne będziemy jeszcze drążyć ten temat, by otrzymać odpowiedź od franczyzodawcy.

Na rynku działają jednak firmy, których model biznesowy na tyle się sprawdził, że z powodzeniem budują sieci oddziałów partnerskich. To m.in. Kobieta i Rozwód, Kancelaria w Galerii i Kancelaria Doradztwa Prawnego i Windykacji WEC oraz Omega.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram