Przedsiębiorcy źle oceniają klimat inwestycyjny

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: sxc.hu

Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość. Wszelkie działania inwestycyjne podejmują z wielką ostrożnością – wynika z „Raportu dotyczącego warunków prowadzenia firm w Polsce" opublikowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

W 2013 roku rząd wprowadził kilka zmian w ramach „Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości". Zaowocowały one poprawą warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w kilku obszarach, są wśród: deregulacja, sądownictwo, inwestycje, ograniczenie obowiązków informacyjnych, usprawnienie administracji. Jednak nie przyniosły one rozwiązań systemowych na szeroką skalę. W opinii Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dokonane przez rząd reformy, nadal pozostają niewystarczające.

Jak powiedział główny ekonomista ZPP Mariusz Pawlak, zmiany dotyczą wąskich grup przedsiębiorców. Nie każdy się sądzi czy prowadzi większe inwestycje.

– To, co dotyczy wszystkich, a więc wrogi, nieprzejrzysty system podatkowy czy nadmiar biurokracji, nie zmienia się. Mimo, że to nic nie kosztuje. Są to działania bezinwestycyjne. Wystarczy wola polityczna, której nie ma – twierdzi Mariusz Pawlak.

Pod koniec 2013 roku liczba zarejestrowanych podmiotów w systemie REGON wyniosła ponad 4,06 mln. Spośród firm aktywnych większość stanowiły mikroprzedsiębiorstwa. Struktura polskich firm pod względem wielkości od lat pozostaje w zasadzie bez zmian. Mikroprzedsiębiorstwa stanowią 96,54%, małe 2,95%, średnie 0,45%, duże 0,08% wszystkich przedsiębiorstw. Jednocześnie w Polsce udział mikroprzedsiębiorstw jest o 4 pp. wyższy niż średnio w UE-28. Świadczy to o istniejących nadal barierach rozwojowych, utrudniających przechodzenie firmom mikro na wyższy poziom rozwoju.

- Dziwi mnie, że rząd nie wykorzystuje prostych rezerw, które nadal, w odróżnieniu od większości państw zachodnich mamy. Te proste rezerwy to przywrócenie wolności gospodarczej co najmniej na poziomie średniej unijnej. Choć jeśli chcemy gonić zachodnią Europę poziomem życia, to powinniśmy aspirować do stworzenia warunków prawno-instytucjonalnych dla firm na poziomie Szwajcarii - powiedział prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.

Jego zdaniem, Polska potrzebuje nowego systemu podatkowego, ograniczenia biurokracji i przywrócenia wolności gospodarczej. Jednocześnie międzynarodowe raporty analizujące warunki prowadzenia biznesu dość dobrze oceniają polską gospodarkę. Doing Business docenia zmiany, które zaszły w Polsce w ciągu ostatnich 8 lat, plasując ją w tegorocznym zestawieniu na 45 miejscu (wśród 189 analizowanych gospodarek). Indeks Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation również umieścił nas nieco wyżej, niż w ubiegłorocznym raporcie (50. w 2014 r. wobec 57. w 2013 r.). Mniej korzystny dla Polski jest natomiast ranking The Global Competitiveness. Polska uplasowała się na 42. miejscu, a więc o jedno oczko gorzej niż w zeszłorocznym zestawieniu. Według autorów raportu spowodowane jest to pogorszeniem się stabilności makroekonomicznej i innowacyjności.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram