Przed Świętami najwięcej zarobią drogerie i księgarnie

Autor: Redakcja
Data dodania: 12 listopada 2010
Kategoria:
christmas_presentAle nie tylko te tradycyjne. Polacy coraz częściej korzystają z nowoczesnych rozwiązań handlowych np. programów lojalnościowych czy sklepów internetowych. Przedświąteczne zakupy online zrobi już co trzeci z nas.

Pomimo pesymistycznych prognoz dotyczących stanu gospodarki i własnej sytuacji finansowej, polska rodzina planuje wydać na Święta Bożego Narodzenia blisko 1800 złotych, znacznie więcej niż przed rokiem – podaje firma doradcza Deloitte, która już po raz kolejny zorganizowała badanie dotyczące zakupów przedświątecznych w Polsce i 17 innych krajach europejskich.

Dużą część tych wydatków pochłoną oczywiście produkty spożywcze, na czym skorzystają przede wszystkim dyskonty. Polacy deklarują bowiem, że świąteczne potrawy w znacznym stopniu zostaną przygotowane z produktów dostępnych w tego typu sieciach. – W porównaniu ze średnią europejską, która wynosi 37 proc., zainteresowanie tego typu towarami jest w Polsce wyższe i sięga 44 proc. – zaznacza Magdalena Jończak, starszy menedżer w dziale konsultingu Deloitte.

Ok. 43 proc. zadeklarowanych wydatków przedświątecznych Polscy przeznaczą na prezenty. Najczęściej kupowane będą kosmetyki oraz perfumy, bowiem to tego typu upominki nasi rodacy najbardziej chcieliby znaleźć pod choinką. Na drugim miejscu znalazła się gotówka, na trzecim - książki. W rankingu 10 wymarzonych upominków nie znalazły się płyty CD z muzyką, a ubrania i obuwie spadły w zestawieniu z czwartej na siódmą pozycję w porównaniu z ubiegłym rokiem. Nowinki technologiczne (np. telewizor 3D) są na końcu listy Top 10 upragnionych prezentów. Wśród prezentów dla najmłodszych najczęściej wskazywano zabawki edukacyjne.

W poszukiwaniu prezentów Polacy wybiorą się przede wszystkim do hipermarketów, sieciowych sklepów specjalistycznych, a także... przed komputer. – Internet staje się takim miejscem dokonywania zakupów jak konwencjonalne sklepy. W tym roku 30 proc. Polaków planuje zarobić zakupy świąteczne online. Statystyki te wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wtedy niewiele ponad 20 proc. respondentów deklarowało, że zrobi zakupy w sieci. Klienci przyzwyczajają się do kupowania w ten sposób oraz nabierają zaufania do bezpieczeństwa płatności i dostaw – mówi Adam Chróścielewski, starszy menedżer w dziale audytu Deloitte.

Za świąteczne zakupy zapłacimy głównie gotówką z oszczędności, a rzadziej za pomocą kredytów, wykorzystamy także punkty z programów lojalnościowych, które posiada większość sieci. Dlatego ważne jest, aby sprzedawcy zwiększyli zakres i promocję swoich programów lojalnościowych. Jest o co walczyć, gdyż konsumenci  deklarują, że w tym roku na zakup świątecznych prezentów wydadzą więcej niż przed rokiem - takiej odpowiedzi udzieliło 32 proc. ankietowanych.

JCB

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy
Data dodania: 5 sierpnia 2022
Żabka liczy już 8500 sklepów

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram