Protest handlowców: „Ręce precz od naszej franczyzy”

Data dodania: 11 lutego 2016
Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Protest franczyzobiorców w Warszawie.
Franczyzobiorcy polskich sieci handlowych prostestują przeciw opodatkowaniu handlu detalicznego.

„Nie jestem supermarketem, a zapłacę ten sam podatek”, „Ręce precz od naszej franczyzy” i „Nie dla ustawy, która zniszczy polskie sieci franczyzowe” to tylko niektóre hasła, z którymi manifestowali dziś przedstawiciele polskich sieci handlowych w Warszawie.

Pod Sejmem spotkali się m.in. franczyzobiorcy sieci Lewiatan, Społem, Groszek i Delikatesy Centrum. Demonstrujący wystąpili przeciwko rządowego projektu podatku od sprzedaży detalicznej. Na rozwiązaniu suchej nitki nie zostawiali nie tylko handlowcy, ale też eksperci do podatków, a nawet duża część ministrów i posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Rząd zapowiedział dalsze konsultacje. Kierunek prac nad podatkiem będzie teraz zmierzał w stronę większej liniowości albo spłaszczonej progresji, ale tak skalibrowanej, żeby dawała kasie państwa założone już w tym roku 2 mld zł dochodu. Do kosza mają trafić m.in. obecne zapisy dotyczące franczyzy, które zupełnie nie uwzględniały specyfiki polskiego handlu i uderzały w najmniejsze podmioty na rynku.

Mamy obietnicę, że rządzący chcą nas słuchać i z nami rozmawiać. Wczoraj pytaliśmy na spotkaniu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów, czy będzie możliwość dalszych prac nad tą ustawą. Czy strona społeczna i biznesowa będzie miała możliwość współpracy z komisjami, które ostatecznie będą zatwierdzały projekt tej ustawy. Zostały złożone deklaracje wstępne, że taka możliwość będzie, że te konsultacje będą trwały do końca. Ale z drugiej strony też trzeba powiedzieć, że te konsultacje trwają od samego początku i wciąż jest coś w tej ustawie jest nie tak. Musimy być czujni i do końca zadbać o to, żeby ten dokument nie krzywdził polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Żeby był sporządzony w sposób odpowiedzialny i służył Polakom – zaapelowała przedstawicielka sieci handlowej Lewiatan.

Wstępny plan zmian projektu ustawy zakłada, że wspólnie opodatkowane będą te sklepy, które w ramach franczyzy są powiązane nie tylko marką, ale również kapitałowo. Poparcie resortu finansów ma też rezygnacja ze specjalnej stawki za handel w weekendy i święta. Nie będzie najprawdopodobniej również oddzielnych regulacji dla branży e-commerce.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram